İstanbul'da 1 Mayıs gergin başladı

İstanbul'da 1 Mayıs gergin başladı.13398
  • Giriş : 01.05.2008 / 08:07:00
  • Güncelleme : 01.05.2008 / 08:31:34

Kutlamalara katılmak isteyen işçiler, DİSK önünde toplanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da 1 Mayıs gergin başladı. Şişli'deki Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) genel merkezi önünde toplanan grubu polis dağıttı.

Bugünkü yürüyüşe katılmak isteyen bir grup, geceden itibaren DİSK genel merkezi önünde beklemeye başladı.
 
Abide-i Hürriyet caddesindeki DİSK binası önünde bekleyen bir grup, güvenlik kuvvetlerince dağılmaları yolunda uyarıldı.
 
Güvenlik kuvvetleri, bu uyarının dikkate alınmaması üzerine biber gazı ve panzerden su sıkarak gruba müdahale etti. Bir süre polisle göstericiler arasında kovalama yaşandı.
 
Olayların ardından DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, genel merkez binasına geldi. Çelebi, binada bin 500 kişi olduğunu hatırlatarak müdahalede bulunulmamasını istedi.
 
Polis, aynı yerde toplanmayı sürdüren kişileri de dağılmaları yönünde uyarıyor.
 
İşçiler toplanmaya başladı
 
1 Mayıs'ı kutlamak için farklı şehirlerden gelen sendika üyesi işçiler, otobüslerle gelmeye başladı. Çeşitli illerin yanı sıra İstanbul'un Anadolu yakasından gelen işçilerin, binanın önünde ve içindeki bekleyişleri sürüyor.
 
Sendika üyelerinden bazıları bina içindeki kanepelerde, bazıları da sokakta uyurken, bazıları ise sendika binasının duvarına yansıtılan barkovizyondan "sendikal mücadele" ve "1 Mayıs" ile ilgili film gösterimini izliyor.
 
17 molotofkokteyli bulundu
 
Bu arada, Beyoğlu'nda, hazırlanmış durumda 17 adet molotofkokteyli ele geçirildi. Örnektepe mahallesi Yeni Yol sokaktaki ilköğretim okulunun kapısının önünde bulunan 3 kişinin durumundan kuşkulanan polis ekipleri, bu kişileri aramak istedi.
 
Polisin geldiğini farkedince kaçan 3 kişiden Muharrem D. (27), kovalamaca sonucu yakalandı. Bu kişiler tarafından hazırlandığı anlaşılan söz konusu yerdeki 17 adet molotofkokteyli ile 1 adet boş bidona el konuldu.
 
Gözaltına alınan Muharrem D., Haliç Polis Merkezi'ndeki işlemlerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi Müdürlüğü'ne götürüldü.
 
1 mayıs yasakları başladı
 
Taksim ve çevresindeki güvenlik önlemleri de sürüyor. Taksim'e giden yollar kapatıldı. Polis araçların Taksim'e doğru geçişine izin verilmiyor.
 
Yoğun güvenlik önlemleri, gece ilk etkilerini Atatürk Havalimanı'nda gösterdi. Atatürk Havalimanı'nda pasaport bankolarındaki polislerin çoğu, 1 Mayıs için görevlendirilince işlemler yavaşladı.
 
Türkiye'ye gelen yerli ve yabancı yolcular, işlemlerinin tamamlanması için saatlerce beklemek zorunda kaldı. Yolculardan bazıları, bağlantı uçaklarını kaçırdı, bazıları da bagajlarını kaybetti.
 
Aynı saatlerde, iç hatlar terminali de yoğundu. 1 Mayıs nedeniyle çeşitli illerden takviye gönderilen polis ekipleri, Türk Hava Yolları'ndan kiralanan 15 uçakla, İstanbul'a geldi.
 
Valilik Taksim'e izin vermedi
 
Günler öncesinden başlayan 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanma isteğiyle ilgili görüşmelerden sonuç alınamadı. Hükümet ve İstanbul Valiliği, Taksim'deki kutlamalara izin vermedi.
 
İstanbul Valiliği'nde bir basın açıklaması yapan İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim'de miting ya da toplu kutlamaya izin verilmediğini, ancak anıta çelenk konulabileceğini belirterek, kanunsuz yürüyüşlere yasaların öngördüğü müdahalenin yapılacağını yineledi.
 
İstanbul Valisi Güler, 1 Mayıs nedeniyle Taksim çevresinde alınan güvenlik önlemlerini de açıkladı. Alınan önlemler içerisinde okulların tatil ilan edilmesi, İDO seferlerinin yapılmaması ve Taksim Meydanı'na İETT otobüslerinin giriş yapmaması gibi önlemler de yer aldı.
 
Meydanın çevresi güvenlik bariyerleriyle çevrildi, meydana girmek isteyenler için de geçiş noktaları oluşturuldu. Meydandaki polis sayısı artırılırken, MOBESE kameraları kontrol edildi.

Önlemler
 
- Beyoğlu'nda 41, Şişli'de 19, Kağıthane ilçesinde de 6 olmak üzere toplam 66 ilköğretim okulu bugüniçin tatil edildi 
- Kabataş-Karaköy-Beşiktaş iskeleleri saat 12.00'ye kadar kapalı
- Belediye otobüsleri Taksim'de durmayacak
- Taksim-Mecidiyeköy metro hattı ile Taksim-Kabataş füniküler sistemi kapalı
- Kabataş-Sirkeci tramvay hattı seferlere kapatılacak
- Anadolu yakasından gelen vapurlar Eminönü iskelesine yanaşacak.
- Otobüsler Taksim Meydanı'nda durmadan ana güzergahlar üzerinden sefer yapacak
- Boğaz köprüleri ile ilgili bir kısıtlama söz konusu olmayacak
- 60 ilden İstanbul'a 4 bin polis takviye edilecek. 30 bin polis görev yapacak
- Polisler bu gece saat 22.00'den itibaren görev yerlerinde olacak
- Taksim'de ara sokaklar dahil bütün caddelerde kontrol noktaları oluşturulacak.
- Çatılara keskin nişancılar yerleştirilecek
 
Önlemler kapsamında, 52'nci Tümen Komutanlığı ve İl Jandarma Alay Komutanlığı 2 bin asker de görevlendirildi. Bu askerlerin bir kısmı Taksim Gezi Parkı'na kurulacak Emniyet Karargahı'nda bekleyecek.
 
İstanbul'da alınacak önlemlere ilşkin olarak ayrıca, Emniyet Genel Müdürlüğü İstanbul Emniyeti'ne 5 bin gaz bombası gönderdi.
 
İDO seferleri
 
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) işletmesinden alınan bilgiye göre, bugün Bostancı-Kabataş/ Kabataş-Bostancı deniz otobüsü seferleri iptal edildi.
 
Bostancı-Kadıköy-Kabataş-Bakırköy-Avcılar hattı ile Pendik-Kartal-Maltepe-Bostancı-Kabataş-Bakırköy-Avcılar hattında çalışan deniz otobüsleri Kabataş'a, Boğaz hattında yolcu taşıyan deniz otobüsleri de Beşiktaş ve Kabataş'a uğramayacak.
 
Kadıköy-Eminönü/Eminönü-Kadıköy şehir hatları vapurlarının seferleri bugün sabah Kadıköy iskelesinin duruma göre belli olacak.
 
Şehir hatlarında çalışan Karaköy-Kadıköy/Kadıköy-Karaköy, Kabataş-Kadıköy/Kadıköy-Kabataş, Beşiktaş-Kadıköy/Kadıköy-Beşiktaş, Beşiktaş-Üsküdar/Üsküdar-Beşiktaş ve Kabataş-Adalar vapur seferleri iptal edildi.
 
Haliç Hattı Karaköy'e uğramayacak.
 
Beşiktaş-Küçüksu/Küçüksu-Beşiktaşhattı Ortaköy-Küçüksu/Küçüksu-Ortaköy olarak yapılacak.
 
Boğaz hattı Beşiktaş yerine Ortaköy'e uğrayacak.
 
Adalar-Kabataş vapuru, Kabataş yerine Eminönü'ne uğrayacak, Kadıköy'e uğramayacak.
 
Haydarpaşa-Eminönü arasında yolcu durumuna göre ek seferler düzenlenebilecek.
 
Deniz otobüsleri iç hatlarda Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy hattı, Kartal-Yalova hattı ile tüm deniz otobüsleri dış hatlar ve hızlı feribot hatları çalışacak.
 
Şehir hatlarında ise Eminönü-Üsküdar/Üsküdar-Eminönü, Bostancı-Adalar/Adalar-Bostancı, Sirkeci-Harem/Harem-Sirkeci hatları yolcu taşıyacak.

İstanbul Valiliği'nce, önlemler kapsamında bugün eğitime bir gün süreyle Beyoğlu'nda 41, Şişli'de 19, Kağıthane ilçesinde de 6 olmak üzere toplam 66 okulda eğitime ara verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious