İstanbul'da 16 korsan otoparkçı gözaltına alındı

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Korsan otoparkçılara yönelik 1 ay boyunca gizli kamera ile çalışma yapan İstanbul polisi, "değnekçi" olarak adlandırılan 16 korsan otoparkçıyı gözaltına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda konserli gecelerin başlaması ile birlikte bu bölgede korsan otoparkçılık yaptığı belirtilen kişilere karşı Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, Mayıs ayında kapsamlı çalışma başlattı. "Değnekçi" olarak adlandırılan şahıslar, sivil polis ekipleri tarafından gizli kamera ile takibe alındı. Gündüz mesai saatleri içerisinde belediye çalışanlarının işlettikleri otoparklar, mesai bitiminden sonra değnekçi tabir edilen kimliği belirsiz şahıslar tarafından ele alınarak korsan otopark olarak çalıştırıldığı tespit edildi. Polis, şahıslarla ilgili suçları delillendirmek amacıyla bir ay boyunca müşteri kılığında defalarca giderek, şahısların çalışma şeklini tespit edip kamera çekimleri yaptı.

Kameralı takibin ardından delillerin oluşmasıyla birlikte Organize Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından yapılan operasyonda, şebeke lideri olduğu öne sürülen Nihat K.'nın da aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Bu arada, korsan otoparkçıların aylık gelirinin yaklaşık 15 bin YTL olduğu kaydedildi. Korsan otoparkçılık yaptıkları tespit edilen kişiler üzerinde yapılan aramada, bir gecelik hasılat olduğu kaydedilen bin 250 YTL ile sahte makbuzlar ele geçirildi.

Sorguları tamamlandıktan sonra, "Şuç örgütü kurmak, örgüt halinde kamuya ait taşınmaz mal veya eklentilerini kısmen işgal etmek ve hak sahiplerinin bunlardan kısmen de olsa yararlanmasına engel olmak, örgüt halinde bir kamu görevini kanun ve nizamlara aykırı olarak yerine getirmeye teşebbüs etmek" şuçlaması ile Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilen 16 kişi, tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı.Savcılığı'na gönderilen 16 kişi tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious