İstanbul'da 2 aylık 5 soruluk iş

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Nüfus sayımı için TÜİK, İstanbul'da 2 ay nüfus sayacak 5 bin kadar daha eleman arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da nüfus sayacak eleman bulmakta güçlük çekiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), adrese dayalı nüfus sayımı için İstanbul'da çalıştıracak yeterli eleman bulamadı. 2 aylık iş için lise mezunlarına ayda 520, üniversite mezunlarına 546 YTL net ödeme yapmayı taahhüt eden TÜİK, özellikle İstanbul'da sıkıntı yaşıyor.

TÜİK Başkanı Ömer Demir, "İş arayanlar geçici işlere sıcak bakmıyor. Haklı olarak kalıcı iş arıyor. Bizim önerdiğimiz iş, sayım süreci ile sınırlı. Özellikle İstanbul'da iki aylığına da olsa iş arayanlar mutlaka valiliğe ve kaymaklıklara başvursun" dedi.

2 AYLIK, 5 SORULUK İŞ

Adrese Dayalı Nüfus Sistemi için Türkiye genelinde ayda 60 bin eleman çalıştırılması için düzenleme yapıldı. Büyükşehirlerde sayımın uzayacağı dikkate alınarak 2 aylık planlama yapıldı. Eldeki bütçeyle 2 ayda 30 bin geçici eleman çalıştırılması öngörüldü. Ancak, İstanbul başta olmak üzere bazı illerde nüfus sayımında görevlendirilecek geçici eleman bulunmasında sıkıntı yaşandı. İstatistik Kurumu'na göre, İstanbul'daki 32 ilçede anketör, kontrolör ve veri giriş elemanı olarak yaklaşık 9 bin lise, yüksekokul veya üniversite mezunu geçici personele ihtiyaç var. Ancak bugüne kadar sayımda görev almak için 4 bin kişi başvurdu. Yeni sistemle, adres de nüfus ve tapu gibi kütüğü gibi olacak. Nüfus sayımı sürekli yapılan bir iş haline gelecek. İnsanlar, bulduğu yerde değil, ikamete dayalı olarak sayılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious