İstanbul'da 23 internet kafe mühürlendi

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı zabıta ekiplerince kentte son bir hafta içinde denetlenen 153 internet kafeden 23'ü ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ruhsatlarının olup olmadığı, yönetmeliklere uygun hareket edip etmedikleri ve yasak sitelere karşı önlem alıp almadıkları konusunda bugün denetlenen 4 internet kafeden söz konusu şartlara uymadıkları belirlenen 2'si hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması için tutanak düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdür Yardımcısı Sadettin Özyazıcı, denetlemelerin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatı ile kent genelinde ilçe belediyeleriyle internet kafelerde denetimler yaptıklarını söyledi.

Özyazıcı, denetimlerde, internet kafelerde ruhsat kontrolü ile “9207 Sayılı İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğe” aykırılıkların yanı sıra yasak sitelere girişin engellenip engellenmediğine bakıldığını ifade etti.
Bu nedenle iş yerlerine yaptıkları kontrollerde yasak sitelere girişlerin engellenmesi amacıyla filtre programının olup olmadığını da incelediklerini belirten Özyazıcı, internet kafelerde sigara içilip içilmediği ve küçük yaştaki çocukların alınıp alınmadığının da incelendiğini kaydetti.

23 İŞ YERİ MÜHÜRLENDİ

İstanbul'da son bir hafta içinde internet kafelere yönelik yapılan denetimlerde 5 ayrı ilçede 153 internet kafenin denetlendiğini belirten Özyazıcı, bu yerlerden 130'unun ruhsatlı, 23'ünün ruhsatsız olduğunun belirlendiğini, ruhsatsız olanlarının ilçe belediyelerince mühürlenerek faaliyetlerine son verildiğini bildirdi.

Özyazıcı, denetimlerde söz konusu iş yerlerinden 110'unda da 9207 sayılı Yönetmeliğe aykırılıklar tespit edildiğini ifade ederek, filtre programı olmayan iş yerlerine 500 ile 1000 YTL arasında para cezası kesildiğini söyledi.

Denetimlerin bundan sonra da süreceğini vurgulayan Sadettin Özyazıcı, bir gazetecinin, “İnternet kafelerde küçük yaşta çocuk tespit edildi mi?” şeklindeki sorusu üzerine, “Bugün yapılan denetimlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı. Ancak daha önceki denetimlerle alakalı olarak tespit tutanakları ile zabıtlar tutuldu ve ilçe belediyeleri bunlarla ilgili işlem yapacak” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious