İstanbul'da 400 bin ev boş kaldı!

  • Giriş : 06.02.2009 / 09:19:00

Kiracıların uzun vadeli krediyle ev sahibi olmasına kriz nedeniyle aile yanına taşınmaları da eklenince İstanbul’da 400 bin ev boşaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Kiracısı çıkan konut sahibi yenisini bulmak için ortalama 4 ay bekliyor.

İSTANBUL'DA kiralık konut sayısının artması ve ekonomik kriz, kiralık ev sayısını 400 bine kiralama süresini de 1 aydan 4 aya çıkardı. Kayıtlı 400 bin kiralanabilir evin olduğu İstanbul'da artık ev sahipleri 'kiracımı çıkartayım da daha yükseğe kiralayayım' diyemiyor. Uzmanlar, bunun üç temel sebebi olduğunu söylüyor. Birincisi konut projeleri çok arttı. Bir yerde kiracı olan kişi, uzun vadeli krediyle projeden kendi evini aldı ve kira öder gibi taksidini ödüyor. İkincisi en büyük kiracı grup olan öğrenciler artık ya küçük evler alıyorlar ya da yurtlarda kalıyorlar.

Üçüncüsü ise ekonomik kriz. Kriz nedeniyle birçok insan kiradan annesinin, babasının evine taşınmaya başladı. Bütün bunlar da hem kiralık ev sayısının artmasına hem de kiraların düşmesine neden oluyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş 'Bu rakamların yanında asıl büyük rakam sahibinden kiralıklarda. Kayıtlı kiralık evden daha çok sahibinden kiralıklar var. Bunun sayısını ise tespit etmek mümkün değil' dedi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*