İstanbul'da 416 kilo uyuşturucu ele geçirildi

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Cerrah, 6 ayrı ilçede düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında 416 kilo 572 gram uyuşturucu madde ele geçirildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder ile konuya ilişkin basın açıklaması yapan Cerrah, transit uyuşturucu madde kaçakçılığına ve sokak satıcılarına yönelik Eminönü, Bahçelievler, Bakırköy, Küçükçekmece, Maltepe ve Ümraniye'de operasyon düzenlendiğini, bu operasyonlarda 34 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, operasyonlarda 326 kilogram eroin, 90 kilogram 572 gram esrar maddesi ve 1 tabancanın ele geçirildiğini ifade etti.

4 AYLIK ÇALIŞMA BİLANÇOSU

Bu yılın ilk 4 ayında uyuşturucu kaçakçılığı ve satıcılığına yönelik operasyonlarda, 1 ton 744 kilogram eroin, 545 kilogram esrar maddesinin ele geçirildiğini de hatırlatan Cerrah, gözaltına alınan şüpheli sayısında geçen yılın Ocak-Nisan dönemine oranla bu yıl yüzde 48, yapılan operasyon sayısında da yüzde 61 oranında artma olduğuna dikkati çekti.

Cerrah, operasyonların büyük bölümünün sokak satıcılarına yönelik olduğunu belirterek, “Çünkü sokaklarda yapılan operasyonlarımız gençliğimizi uyuşturucudan kurtarmak için, gençliğimizin uyuşturucuya alışmasını engellemek içindir” dedi.

Ailelere de seslenen Cerrah, “Anne ve babalara çok büyük görevler düşüyor. Çocuklarının mutlaka kullandıkları ilaçlara dikkat etsinler. Çünkü öyle uyuşturucu haplar var ki aynı diğer normal hastalıklarda kullanılan ilaçlara benzer şekilde. Bizim tek hedefimiz, gençlerimizi uyuşturucudan uzak tutmak” diye konuştu.

Cerrah, basın mensuplarının, “Kadıköy'de Boğa heykelinin bulunduğu alanda Hint keneviri ekimi yapıldığının anlaşıldığı ve orada esrar maddesi ele geçirildiğini” hatırlatması üzerine, Hint keneviri tohumunun her yerde yetiştirebileceğini vurguladı.

Açıklamanın ardından Cerrah, uyuşturucu maddenin paketlendiği pres makinesinde, ele geçirilen eroin maddesinin paketlenişini anlattı.

Bu arada, şubede işlemleri tamamlanan 34 kişinin ilgili adliyelere sevk edildikleri bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious