"İstanbul'da 7,5 şiddetinde deprem olasılığı yüzde 60"

  • Giriş : 07.08.2007 / 19:30:00

Prof. Dr. Gülay Altay, "İstanbul'da 7,5 büyüklüğünde bir depremin 30-35 yıl içinde olma olasılığı yüzde 60" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, "İstanbul'da 7,5 büyüklüğünde bir depremin 30-35 yıl içinde olma olasılığı yüzde 60 civarında" dedi. Enstitünün İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesiyle iş birliği içinde yürüteceği "Depreme Duyarlılık Günleri" projesi tanıtıldı.

Kandilli Rasathanesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Gülay Altay, yaşanan depremlerin toplumda bilinçlilik yarattığını, bu projeyle de bunu sürdürülebilir kılmak istediklerini söyledi.

"Depreme Duyarlılık Günleri" Proje Koordinatörü Prof. Dr. Niyazi Türkelli de, enstitünün 1999 depremi sonrasında toplumun eğitimine büyük önem verdiğini dile getirerek, "Enstitü olarak topluma bilgiyi, deneyimleri ne kadar ulaştırabilirsek, o kadar başarılı oluruz diye düşündük ve adını sismolojiden alan 'Sismail' isimli bir maskot yarattık" diye konuştu.

Prof. Dr. Türkelli, projeye ilişkin bir de "www.depremeduyarlilik.org" sitesi kurduklarını ifade etti.

Toplantıda daha sonra Proje Yöneticisi Süheyla Sezen'in fikir sahibi olduğu ve proje maskotu olarak tasarlanan "Sismail" tanıtıldı. Ayrıca "Sismail"in çocuklarla birlikte yer aldığı tanıtım filmi de gösterildi.
"Sismail"in seslendirdiği şarkının sözlerini yazan Murat Evgin de "Sismail"in çocuklar tarafından sevileceğini ve amacına ulaşacağını umduğunu belirtti.

Rap tarzındaki şarkıyı seslendiren Sözbir Bahadır da sahneye çıkarak, "Sismail"in çocuklara yönelik şarkısını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious