İstanbul'da 7.5'le sallanırsa ne olur?

İstanbul'da 7.5'le sallanırsa ne olur?.13735
  • Giriş : 21.02.2009 / 09:00:00

Uzmanlar uyarıyor; deprem her an olabilir. Marmara’da sıra dışı hareketlilik var!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzmanlar, felaket psikolojisi üzerinde çalışan doktorlar, şehir plancılar ve gazeteciler İskele Sancak'ta olası depremi ve sonuçlarını tartıştı.

Beklenen büyük Marmara depremi kapıda. Uzmanlar uyarıyor; deprem her an olabilir. Marmara'da sıra dışı hareketlilik var. İstanbulluların korku içinde bekledikleri olası büyük deprem Erhan Çelik'le İskele Sancak'ta masaya yatırıldı.

Programın konukları, Mahmut Baş / deprem İnceleme Müdürü, İbrahim Baz / İstanbul Metropolitan Merkezi Başkanı, Psikiyatr Dr. Emre Konuk, Oğuz Gündoğdu ve Şener Üşümezsoy oldu.

Deprem için tarih veren uzmanlar, felaket psikolojisi üzerinde çalışan doktorlar, şehir plancılar ve gazeteciler aynı stüdyoda buluşuyor. Olası Marmara depremini bütün yönleriyle İskele Sancak'ta ele alındı.

Program konukları ilk olarak İstanbul'da olası bir 7.5 şiddetinde bir depremin nelere yol açağı verilerini tartışmaya açtı.

Deprem İnceleme Müdürü Mahmut Baş: 50-60 bin hasarlı bina, 70 bin dolayında can kaybı, 130 bin ağır yaralı 400 bin hafif yaralı olur. 30 bin binada doğalgaz sızıntısı bekleniyor.

Bunların üçte birinde yangın çıksa 3 bin yerde yangın çıkabilir.

Oğuz Gündoğdu, olası bir Marmara Depremi için tarih vermenin mümkün olmadığını belirtirken öncelikle Marmara olmak üzere çevre illerde okul hastane gibi kurumların yapılarında acil önlemlerin biran önce alınması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy: Marmara incelemeye yönelik 2002'de gelen geminin yaptığı incelemelerin 2005 yılında raporu yayımlandı. Bu çalışmaya göre 7.57lik bir depremde doğabilecek tahribat tahmini yapıldı.

7.77lik depremde İstanbul'a 10 kilometre mesafede olabilecek depremde ne Ayasofya ne de başka bir bina kalırdı. Tüm göktelenler yıkılır İstanbul'da göller oluşurdu. Ben yapılan hesaplamaların yanlış olduğunu savunuyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*