İstanbul'da adım başı kumarhane

  • Giriş : 31.10.2007 / 08:55:00

Megakent İstanbul, kumar merkezine dönüşmüş. Polis son bir yılda 110 kumarhaneyi bastı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gözaltına alınan 1125 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Ancak yasadaki boşluklardan çok iyi yararlanan kumar mafyası işe devam ediyor.

Kumar illeti İstanbul'u sardı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri son bir yılda 110 ayrı noktada kumar oynatan mekanlara baskın yaptı. Baskınların ardından 1125 kişi hakkında yasal işlem yapılırken sadece iki işletmeci tutuklandı. Operasyonlarda 23 rulet makinesi, 50 bin oyun pulu, 55 kumar masası, 25 güvenlik kamerası bağlantılı bilgisayar ele geçirildi.

DALMAZ'A 11 BASKIN

Operasyonların 11 tanesi Etiler'deki Dalmaz Center'a yapıldı. Mühürlü olduğu halde kumar oynatmaya devam eden Dalmaz'ın işletmecisi Cengiz Kaya 7'nci baskın sonrasında tutuklanmasına karşın 5 bin YTL ödeyerek serbest kaldı. Bazı hukukçular, birkaç gün önce 11'inci kez basılan Dalmaz Center'ın işletmecilerinin TCK'nın 220. Maddesi'ne göre, cezalandırılması gerektiği görüşünde birleşiyor. 220. Madde, örgüt suçlarını düzenliyor.

İŞLETMECİLER HEMEN KAÇIYOR

Kumar oynatanlar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 228. Maddesi'ne göre işlem yapılıyor. Bu madde, işletmeciler hakkında kumar oynamaya ve oynatmaya yer temin etmekten 1 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Ancak kumarhane işletmecileri gizli kameralar sayesinde baskınları önceden fark ettikleri için kayıplara karışıyor. Kumar oynayanlar da Kabahatler Kanunu'na göre, 109 YTL ile 52 bin YTL arasında para cezasına çarptırılıyor. Kumar oynayanlara hapis cezası verilmediği için para cezasını ödeyen serbest bırakılıyor.

KAMERALI UYARI SİSTEMİ

Kumarhanelerde dışarıyı gösteren bir gizli kamera bulunuyor. İşletmeciler polisin geldiğini görünce içeridekileri uyarıyor. Polis içeri girdiğinde oyun oynayan bulamadığı için "kumar oynatmak" suçundan genellikle işlem yapılamıyor. Sadece mekan sahibi için kumar malzemesi bulundurmaktan işlem yapılabiliyor. Bu kişiler de "Kumar hobim var. Arkadaşlarımla oyun oynuyoruz" diye kendini savunuyor.

YİNE BİR KUMAR VİLLASI

İstanbul'daki en son kumar operasyonu önceki gece yapıldı. Polis, Levent’teki bir villaya operasyon düzenledi. Bahçesinde dış kapıyı gösteren bir güvenlik kamerası ile katlarında kameralar bulunduğu anlaşılan villada, kumar malzemeleri ele geçirildi. Kumar oynadıkları ya da oynattıkları öne sürülen 7'si kadın 24 kişi gözaltına alındı. Villanın, bir süre önce de kumar oynatıldığı gerekçesiyle mühürlendiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious