İstanbul'da alarm: "Özel araçlarınızla trafiğe çıkmayın"

İstanbul'da alarm:
  • Giriş : 28.01.2008 / 09:00:00

Topbaş: ''Vatandaşlarımıza, mümkün mertebe dışarı çıkmamalarını öneriyoruz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da beklenen kar yağışına ilişkin, ''Vatandaşlarımıza, mümkün mertebe dışarı çıkmamalarını, çıktıklarında da toplu taşıma araçlarını kullanmalarını öneriyoruz'' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) yarın sabah saatlerinde beklenen kar yağışına ilişkin basın mensuplarına bilgi veren Topbaş, geçmişten aldıkları deneyim ve tecrübelerle araç ve gereçlerini yeteri kadar artırdıklarını söyledi.

Şehir genelinde 255 noktada ekiplerinin konuşlandığını belirten Topbaş, çalışmaları, AKOM'dan da takip ettiklerini kaydetti.

Topbaş, şu anda 3 bin 658 personel ve bin 38 müdahale aracıyla, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbir aldıklarını dile getirerek, diğer taraftan 149 adet traktörle de köylere hizmet vereceklerini bildirdi.

Kadir Topbaş, ''Vatandaşlarımıza, mümkün mertebe dışarı çıkmamalarını, çıktıklarında da toplu taşıma araçlarını kullanmalarını öneriyoruz. Geçen yıllarda bunu yaşadık ve olumlu netice aldık. İstanbullular'ın da bu olaya destek vermesi gerekmektedir. Çünkü, yarın mesai saati bitiminde koşullar biraz daha ağırlaşabilir. Şartlar daha sıkıntılı olabilir'' diye konuştu.

Şehir genelinde 25 ayrı noktaya buzlanmayı ölçen sensörler yerleştirdiklerini de anlatan Topbaş, ''İnşallah barajlarımızı dolduracağız. Yoğun bir kar yağışı gelmesini bekliyoruz'' dedi.

Topbaş, yaşamı fazla etkilemeyen, İstanbullular'ın da sıkıntı duymayacağı bir kış yaşanması temennisinde bulundu.

-''İETT VE DENİZ OTOBÜSLERİ EK SEFERLER GERÇEKLEŞTİRECEK''-

Kar yağışı boyunca, İETT ve deniz otobüslerinin ek seferler gerçekleştireceğini ifade eden Topbaş, sürücülerden de mutlaka kar lastiği takmalarını ve diğer olumsuz koşullara hazırlıklı olmalarını istedi.

Topbaş, ''beklenen kar yağışının atılan yağmur bombasından kaynaklanıp kaynaklanmadığının'' sorulması üzerine ise şunları söyledi:

''Bizim şu anda belli ölçümleri yapan uçağımız var. Teksas Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte bilimsel bir çalışma yapıyoruz. Atmosferdeki sera gazını ve karbondioksit salınımından etkileşimi değerlendiren, diğer taraftan yağmur bulutlarını da etkilemeye çalışan bir çalışma. Beklenen kar yağışı, bu çalışmanın getirdiği bir olgu değil.''

Kadir Topbaş, ''yağmur bombasının, radyasyona neden olacağı'' yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine de benzer bilimsel çalışmaların dünyanın birçok ülkesinde yapıldığını söyledi.

Yaptıkları bu çalışma kapsamında, İstanbul'da sera gazı etkisini oluşturan nedenlerin boyutlarını tespit ettiklerini belirten Topbaş, söz konusu çalışmanın, çevre konusunda daha duyarlı olmak, gerektiğinde müdahale ve mücadele etmek için kendilerine birtakım veriler sağladığını anlattı.

Topbaş, kar yağışına ilişkin kent genelindeki çalışmaların koordinasyonu amacıyla sabaha kadar AKOM'da bulunacağını da bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious