İstanbul'da amaç kurak dönemi sıkıntısız atlatmak

İstanbul'da amaç kurak dönemi sıkıntısız atlatmak.10221
  • Giriş : 21.08.2007 / 23:33:00

İstanbullu'yu kuyular kurtaracak! Sırada yeni kuyular var; amaç kurak dönemi sıkıntısız atlatmak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ), sayısını 108'e çıkardığı içme suyu kuyularından sağlanan günlük 64 bin metreküplük içme suyu, yaklaşık 400 bin İstanbullunun günlük su ihtiyacına karşılık geliyor.

İSKİ'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, İSKİ'nin, İstanbul'un içinde bulunduğu kurak dönemi su sıkıntısı çekmeden atlatabilmek ve bir sonraki yağış dönemine sorunsuz ulaşabilmek amacıyla yeni su kaynağı arayışlarına devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, İstanbul'a su sağlayacak olan ve tamamlanma aşamasına yaklaşan Büyük Melen Projesi'nin yanı sıra Silivri ve Çatalca bölgesinde kuyu açma çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

Bugüne kadar yürütülen çalışmalarda, İstanbul'un içme suyu kuyu sayısının 108'e ulaştığı bildirilen açıklamada, bu kuyulardan İstanbul'a günlük 64 bin metreküplük içme suyu sağlandığı ifade edildi.

Kuyular önemli katkı sağlıyor

Bunun da yaklaşık 400 bin İstanbullunun günlük su ihtiyacına karşılık geldiği dile getirilen açıklamada, yeni kuyuların açılması ve buradan alınan suların arıtıldıktan sonra şehir şebekesine verilmesiyle barajlardan alınan suda da önemli ölçüde tasarruf sağlandığına dikkat çekildi.

Silivri ve Çatalca bölgesinde açılan kuyuların devreye alınmasıyla Büyükçekmece Barajı'nın kullanım süresinin uzatıldığı anlatılan açıklamada, bunun da mevcut kaynakların daha uzun süre İstanbul'a yetmesi için önemli bir katkı anlamına geldiğine işaret edildi.

Yeni kuyular açılacak

Açıklamada ayrıca, İSKİ'nin, İstanbul'un mevcut su kaynaklarını artırmak amacıyla 108 kuyuya ilave olarak bu yıl içerisinde 20, 2008 yılında 70, 2009 yılında 20 ve 2010 yılında 20 yeni kuyu olmak üzere toplam 130 yeni kuyuyu hizmete almayı planladığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious