İstanbul'da bazı okullar satılacak

İstanbul'da bazı okullar satılacak.10891
  • Giriş : 08.07.2009 / 12:56:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da bazı okulların satışından elde edilecek gelirin, yeni okulların yapılması ve arsaların kamulaştırılmasında kullanılacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Güler, Atatürk Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Abdullah GülAnkara'ya uğurladıktan sonra, gazetecilerin ''İstanbul'da bazı okulların satışa çıkarılmasıyla'' ilgili sorularını yanıtladı.

Daha önceki yıllarda da, ''ticari alanlarda, ana meydanlarda ve yol kavşaklarında kalan, eğitim-öğretim bakımından daha uygun mekanlara taşınabilecek, ama bulunduğu yer itibariyle gayri menkul anlamında rantı yüksek okulların satışı ve devri'' ile ilgili bir kanunun bulunduğunu anımsatan Güler, bu okulların bir kısmının özel idareye ait ilköğretim, bir kısmının de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta öğretim kurumları olduğunu belirtti.

Söz konusu kanunun yeniden gündeme getirildiğini vurgulayan Güler, geçmiş dönemlerde bazı okulların ''trampa'' yoluyla devredildiğini, bakanlığın bu konudaki çalışmaları yeniden başlattığını kaydederek, bu kapsamda ''İstanbul'da rantı yüksek, artık ticari alan olarak değerlendirilebilecek, büyük katma değer yaratabilecek'' okulların olduğunu söyledi.

Bu okulların satışından elde edilecek gelirlerin bakanlığın hizmetlerine aktarılmasının yararlı olacağını belirten Güler, satışı yapılacak okulların listesinin hazırlandığını, listede kamuoyunda bilinen okulların bulunduğunu ifade etti.

Satışlara rantı çok yüksek okullardan başlanabileceğini dile getiren Güler, satışı yapılacak okulların mekanının, turizm veya iş merkezi olarak değerlendirilebileceğini aktardı.

Bununla ilgili imar planlarının önceden yapılacağını, çünkü bu okulların el değiştirmesinden sonraki değişikliklerin farklı rantlar yaratabileceğini anlatan Vali Güler, okulların açık arttırmayla satılacağını belirterek, ''Okulların satışından elde edilecek gelir yeni okulların yapılması ve arsaların kamulaştırılmasında kullanılacak'' dedi.

İstanbul'da son 7 yılda eğitim alanında çok büyük yatırımların yapıldığını, 40 bin dersliğe 20 bin derslik eklendiğini, çok sayıda okulun yapıldığını ifade etti.

Güler, İstanbul'da arsaların çok değerlendiğini, okuldan çok okul arsasına ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*