İstanbul'da bir çete çökertildi

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

İstanbul'da çalıntı mal alıp sattıkları tesbit edilen bir şebeke çökertildi. İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği ve "Çökertme" adı verilen operasyonla gözaltına alınan 30 zanlıdan 24'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konuyla ilgili Asayiş Şube Müdürlüğü'nde bir basın açıklaması yapan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, hırsızlık malı satan işyeri ve kişilere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 30 kişiden 24'ünün tutuklandığını söyledi. Cerrah, " Bu kişilerin işyerlerinde ve evlerinde yapılan aramalarda 3 adet ruhsatsız tabanca, 71 adet laptop bilgisayar, 22 adet plazma TV, 27 adet fotoğraf makinesi, kol asatleri, uydu cihazları, DVD ve elektronik cihazlar bulundu. İşyerlerinde bin 800 adet çalıntı ve suç işlemekte kullanılan malzeme ele geçirildi'' dedi.

Cerrah, yakalanan çete üyelerinin faili meçhul, ev, işyeri ve otolarda gerçekleştirdikleri hısızlık olaylarında çaldıkları malzemeleri, hırsızlık malzemesi alım satımını yapan kişiler tarafından piyasaya sürüldüğünü söyledi. Polis ekiplerinin gayretli çalışması sonucu, Fatih, Eminönü, Bakırköy, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bahçelieler, Avcılar, Şişli, Beyoğlu, Üsküdar, Kadıköy ve Tekirdağ'da eş zamanlı olarak operasyon düzenlendiğini kaydeden Cerrah, "Hırsızlık olayları neticesinde örgüt elemanlarının, çalınan mal ve eşyaları hırsızlık yapan şahıslardan çok düşük fiyatlara sattıkları tespit edildi. Örgüt üyeleri cihazların üzerinde bulunan seri numaralarını silerek veya tahriş ederek, bilgisayarları formatlayarak bilgisayarın içindeki bilgileri silmek suretiyle vatandaşlara sattıkları ortaya çıkarıldı." şeklinde konuştu.

-GAZİOSMANPAŞA'DA POLİS MEMURUNUN ŞEHİT EDİLMESİ-

Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Gaziosmanpaşa'da bir polis memurunun şehit edilmesi ve iki polis memurunun da yaralanması olayıyla ilgili olarak gerçekleştirilen operasyonla ilgili şu bilgileri verdi: "Yaralı olarak yakalanan kişilerin ev ve üst aramalarında 1 adet tam otomatik tabanca, 3 adet Glock marka tabanca, 1 adet toplu tabanca, bu silahlara ait şarjör ve mermiler ile 2 kar maskesi ele geçirildi. Ayrıca bu kişilerden biri cezaevi firarisi, adam öldürme, hırsızlık ve 6136 sayılı kanuna muhalefet etmek suçlarından aranmaktadır. Yakanan zanlılardan 2'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilirken yaralı olarak ele geçirilen diğer zanlının hastanede tedavisi devam etmektedir." diye konuştu.

İstanbul Emniyeti'nin gerçekleştiridiği bir diğer operasyonda 21 adet 100'lük sahte ABD doları, 45 adet sahte 100 YTL, 54 adet sahte 50 YTL, 738 adet sahte 20 YTL ve 4 bin 500 adet 100'lük hologram ile ilgili toplam 5 kişi yakalanarak gözaltına alındığı belirtildi. Yakalanan zanlılardan 2'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün 3-23 Mayıs 2006 tarihleri arasında gerçekleştirdiği operasyonlarda bin 921 şahsa karşı işlenen suç, 926 adet mala karşı işlenen suçlar olmak üzere toplam 2 bin 847 suç aydınlatıldı. Bu operasyonlarda, haklarında arama emri bulunan kişilerin de aralarında bulunduğu 8 bin 697 kişi yaklanarak haklarında işlem yapıldı. Operasyonlarda, 63 gasp, 108 kapkaç ve yankesicilik, 31 oto hırsızlığı, 60 evden hırsızlık, 92 işyerinden hırsızlık, 45 otodan hırsızlık ile dolandırıcılık, emniyeti suistimal, 27 cinayet, dolandırıcılık, emniyeti siustimal gibi suçların yanısıra, 27 cinayet, 269 yaralama, adam kaldrıma, fuhuş, kumar, rüşvet gibi olaylarında aralarında bulunduğu 2 bin 847 olay aydınlatıldı. Yakalanan zanlıların üstlerinde ve gösterdikleri adreslerde yapılan aramalarda 123 adet tabanca, 3 adet kurusıkı, 34 çalıntı oto, 73 adet laptop bilgisayar, 22 adet plazma TV, 3 milyon kartonet, 574 korsan kitabın da aralarında bulunduğu çok sayıda suçta kullanılan malzeme ele geçirildi.

İstanbul'da akaryakıt kaçakçılığında kullanılan bir midibüsün orta kapısı önüne inşa edilen depoyla ilgili de bilgi veren Cerrah, içindeki mallarla çalınan bir kamyonun mağduru eski milli güreşçi Kadir Hızarcı ile de sohbet etti.

Açıklama sonrası gazetecilerin Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO)'na yönelik sorusuna Emniyet Müdürü Cerrah, ''Operasyonda yakalanan kişiler Niğde'de ele geçirildi. Bu operasyondan önce bizim İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, Yalova, Kocaeli ve Karamürsel yakınlarında bu örgüte yönelik bir operasyon gerçekleştirmişti. Bu operasyonlarda örgüt üyelerinden bir kısmını ele geçirmiştik. Bunun devamı olarak da son operasyon gerçekleştirildi ve örgüt çok büyük darbe yemiş oldu. TİKKO çökmüş vaziyette'' diye yanıtladı.

Bu örgütün İstanbul'da herhangi bir eylem yapacağına ilişkin bilgi olup olmadığı yönündeki soruyu Cerrah, ''Bu örgüt Çankırı, Tokat ve Amasya gibi illerde eylem yapıyor. İstanbul'da eylem yapacaklarına ilişkin bir tespitimiz yok. Zaten terör örgütleri İstanbul'da büyük darbeler yedikleri için burada ikamet etmiyorlar. Ama İstanbul dışında da olsa görüyürsonuzu İstanbul emniyeti onları takip ediyor'' şeklinde yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious