İstanbul'da bir çete çökertildi

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Uluslararası ehliyetlerin sahtesini düzenleyen ve devleti büyük gelir kaybına uğrattıkları öne sürülen 2 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından verilen Uluslararası Ehliyetlerin sahtesini yapıp sattıkları tespit edilen iki kişi düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Yurdışı temsilciliklerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderdiği "sahte ehliyet belgelerine dikkat" yazısı üzerine harekete geçen Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, eş zamanlı olarak iki ayrı adrese baskın düzenledi.

Gerçekleştirilen operasyonda sahte evrak düzenledikleri gerekçesyle Hüseyin G.(38) ve Mehmet Ş.(24) isimli iki kişi yakalanarak gözaltına alındı. Zanlıların evinde yapılan aramalarda 14 parça halinde üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Motörlü Trafik Beynellminel Şoför Ehliyetnamesi ile üzerinde mühür ve imzası bulunan baskı klişelerinde kullanılan şeffaf kalıp klişeleri, 7 adet helogramlı kısımları yırtılarak alınmış ehliyet parçaları, 5 adet imzalı mühürlü müsaade belgesi asılları, 1 adet daktilo, 4 adet karton kapak, 176 adet boş araç tanıtım kartları, 10 adet muhtelif şahıslar adına düzenlenmiş ehliyet, 3 adet muhtelif kişiler adına düzenlenmiş uluslararası araç tanıtım sertifikası, 7 adet muhtelif kişiler adına düzenlenmiş nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, kimlik fotokopisi ele geçirildi.

Özellikle Avrupa ülkelerinde yapılan trafik kontrollerinde yakalanan sahte uluslararası ehliyetler yüzünden dış temsilciliklerin zor durumda kaldığı öğrenildi. Yakalanan zanlılar sahte uluslararası ehliyetler yüzünden ödenmesi gereken harçları ödememek, devleti ve Türkiye Turing ve Otomobilciler Kurumu'nu gelir kaybına uratmak ile sahte evrak düzenlemek suçlarından ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edildi.

Emniyet, olayla ilgili çalışmalarını sürdürürken zanlıların suç ortaklarını yakalanabilmesi için çok yönlü çalışma başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious