İstanbul'da bomba paniği

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Postahane arkasındaki otoparka bırakılan kutu, bomba paniği yaşattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güneşli Merkez Mahallesi Bağcılar Türk Telekom binası arkasında bulunan Başak Otoparkı'nda çalışan görevli, sabah saatlerinde park içerisinde dolaşan şapkalı bir şahıs gördü. Görevlinin kendisine doğru yaklaşması ve bağırması üzerine kaçan şahıs elindeki kutuyu bırakarak uzaklaştı. Şahsın kaçmasının ardından bıraktığı kutuya yaklaşan görevli, ağzının kapalı olduğunu görerek bomba olabileceğini, son günlerde yaşanan patlamalar nedeniyle paniğe kapılarak hemen polise bilgi verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, kutunun çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Otoparka araç alınmasını engelleyen polis, kutu yakınındaki araçlarında çekilmesini istedi.

Şüpheli kutunun bırakıldığı yerin hemen yanıbaşında bir çocuk parkı, okul ve postahane bulunması polisin heyecanını arttırdı. Otoparktaki basın mensupları ve vatandaşları uzaklaştıran polis, çevredeki vatandaşlarında yoldan geçmesini engelledi. Polis çevre sakinlenini camlarını açmaları ve pencerelerden uzak durmaları konusunda da uyardı.

Olay yerine başka bir şüpheli paketle ilgilendiği için uzun süre sonra gelen bomba uzmanı, hemen özel kıyafetini giydi. Elindeki frekans bozucu cihazı kutunun yakınında bir yere bırakan bomba uzmanı daha sonra bomba imha mekanizmasını aldı. Mekanizmayı kutunun yanıbaşına bırakan uzman daha sonra uzaklaştı. Mekanizmayı uzaktan ateşleyen bomba uzmanı, kutuyu patlatarak etkisiz hale getirdi. Yoğurt kutusu olduğu görülen şüpheli kutunun boş olduğu anlaşılırken, polis ve vatandaşlar rahat bir nefes aldı.

Bu arada, aynı dakikalarda Avcılar'da bir banka şubesi önüne bırakılan şüpheli paketten patlayıcı çıktığı ve bomba uzmanlarınca etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious