İstanbul'da bu hafta kültür sanat

İstanbul'da bu hafta kültür sanat.6937
  • Giriş : 13.11.2008 / 14:34:00

Şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 20 Kasımda Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda konser verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Piyano sanatçısı İdil Biret'in solist olarak katılacağı konserde, Mahir Cetiz'in ''Gece yürüyücüsü'', Sergey Rahmaninov'un piyano konçertosu, İgor Stravinski'nin ''Perinin öpücüğü balesi'nden ''Divertimento'' eserleri seslendirilecek.

Piyano sanatçısı Emre Şen, 19 Kasım'da Akbank Sanat Merkezi'nde bir konser verecek. Şen konserde, Liszt ve Prokofieff'in eserlerini yorumlayacak.

İngiltere'de Kraliyet Kolejini konçerto dalında birincilikle tamamlayan sanatçı, 17 yaşında katıldığı İstanbul Mozart Yorum Yarışması ve 5. Roma Uluslararası Piyano Yarışması'nda birincilik ödülleri kazandı.

Bu yıl 25. yılını kutlayan İngiliz oda topluluğu ''Schubert Ensemble''ın konseri, 20 Kasım'da İş Sanat Kültür Merkezi'nde izlenebilecek.

William Howard, Simon Blendis, Jane Salmon, Douglas Paterson ve Peter Buckoke'tan oluşan topluluk, piyano ve yaylı çalgılar için yazılan oda müziği konusunda dünyanın öncü toplulukları arasında yer alıyor. Topluluk konserinde, Mahler'in ''La minör piyano dörtlüsü'', Mendelssohn'un ''Fa minör piyano dörtlüsü'', Brahms'ın ''Sol minör piyano dörtlüsü'' eserlerini seslendirecek.

-CRR KONSERLERİ-

Piyano sanatçısı Sa Chen, 16 Kasımda Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda bir resital verecek. Sanatçı programda, Beethoven'ın ''Ayışığı sonatı'', Debussy'nin ''Clair de lune'', Xiaohan'ın ''Inspiration of chinese painting'' ve Chopin'in ''Fantezi'' adlı eserlerini seslendirecek.

CRR'de aynı gün sanatçı David Russell, gitar resitaliyle İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Sanatçı, Couperin'in ''Les Barricades Misterieuses'', Albeniz'in ''Mallorca'' ve Arcas'ın ''La Traviata'dan temalar üzerine fantezi'' ile Rosheger'in ''Vals, Ninni, İyi şans valsi'' eserlerini seslendirecek.

CRR'de 18 Kasım akşamı ''Türkiye, İran, Hindistan ve İspanya'dan Ritimler'' adlı konseriyle ''Etnoritmix'' sahne alacak. Hindistan, İran, İspanya ve Türkiye'den perküsyon ustalarının ülkelerine has enstrümanlarıyla gerçekleştirecekleri konserde, Türk müzisyenler doğu ve batı arasında bir köprü oluşturacak.

Keman sanatçısı Ayla Erduran ile piyano sanatçısı Ayşegül Sarıca, 19 Kasımda CRR Konser Salonu'nda sanatseverlerle buluşacak. Sanatçılar konserde, Corelli'nin ''La Folia'' ile Darmar'ın ''Sessizliğin içinden'' eserleri ile Schumann, Debussy ve Faure'nin eserlerinden bölümler seslendirilecek.

-ORCHESTRA BAILAM GHETTO'DA-

GHETTO'da 17-29 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek ''7. Uluslararası Pera Fest'', 17 Kasımda İtalyan etnik müzik orkestrası ''Orchestra Bailam'' konseri ile başlayacak. 1989 yılında kurulan grup, müzikal araştırmaları ile İtalyan müzik piyasasında özgün bir yer edindi.

İstanbullu cazsevenler, İstanbul Jazz Center'da Sypro Grya'yı yarın ve 15 Kasımda, Sachal Vasandani, Jeb Patton, David Wong ve Quincy Davis'den oluşan ''Sachal Vasandani Quartet'' topluluğunu 20, 21 ve 22 Kasım akşamları dinleyebilecek.

''Beggig'' adlı şarkılarıyla tüm dünyada tanınan grup Madcon, Dünya turnesi kapsamında 15 Kasım'da Balans Jolly Joker'de sahne alacak.

Son yıllarda 50 Cent, Wu Tang Clan, Destiny;s Child ve Xzibit gibi müzisyenlerle turnelere katılan Madcon'un ''So Dark The Con Of Man'' albümünden ''Beggin'' adlı şarkıları, dünya listelerine bir numaradan girmeyi başararak yılın en çok dinlenen parçası oldu.

-FESTİVAL-

Bonus Card Uluslararası Komedi Filmleri Festivali, 14-20 Kasım tarihlerinde Maçka Cine-Bonus, Beyoğlu Beyoğlu Sineması, Fransız ve Alman Kültür merkezlerinde gerçekleştirilecek.

Garanti Bonus Card'ın ana sponsorluğunda, TÜRSAK Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen festival, dünyanın farklı ülkelerinden seçilmiş komedi filmlerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak.

Beşiktaş Kültür Merkezi'nin salonunda düzenlenecek olan açılış gecesinin sunuculuğunu genç oyuncu Umut Kurt'un üstleneceği festivalde, bu yıl ''Komedi onur ödülü'', tiyatro dünyasının duayen bir oyuncusu, Türk sinema ve tiyatrosunun ''aile babası'' Gazanfer Özcan'a verilecek.

''En ciddi komedi filmi yarışması''nın yanı sıra festivalin geleneksel bölümleri olan ''En çok güldüklerimiz'', 2008 yılının en komik Avrupa filmlerinin yer aldığı ''Avrupa gülüyor'', Amerikan bağımsız sinemasının en eğlenceli örneklerine yer veren ''Amerikan bağımsızları'' bölümlerine, bu yıl komedi tutkunlarının keyifle izleyeceği ve romantik komedi filmlerinin gösterileceği ''Aşık kahkahalar'' da eklendi.

-BALE-

St. Petersburg Ballet Theatre (SPBT), 14 ve 15 Kasımda İstanbullu sanatseverlere CRR Konser Salonu'nda bir gösteri sunacak.

Konstantin Tachkin'in genel sanat yönetmenliğini yaptığı topluluğun prima dansçı Irina Kolesnikova eşliğinde sunacağı programda, M. Petita'nın koreografisiyle Deldevez'in ''Paquita'' ile Minkus'un ''La Bayadere'' balesini sergileyecek.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 16 Kasımda Süreyya Opera Salonu'nda ''Hayatın içinden'' adlı 2 perdelik modern baleyi sergileyecek.

Eserde, Erhan Seçkin'in müzikleri eşliğinde, insan ilişkileri ve duygularının beden dili ile komik unsurlar kullanılarak dans yoluyla anlatılıyor.

Süreyya Opera Salonu'nda 18 Kasımda da Donizetti'nin 3 perdelik operası ''Don Pasquale'', bir kez daha İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

-SERGİ-

Elvan Alpay, İstanbul Galeri Nev'in Mısır Apartmanı'ndaki mekanında yarından itibaren ''Düş-Orman'' adını verdiği yeni işlerini sergileyecek. Alpay, çeşitli kolaj teknikleri kullanarak gerçekleştirdiği yeni çalışmalarında, insanın iç dünyasındaki hallerin alışılan, ama pek sık karşılaşılmayan imgelerle dile getirilmesi üzerine çalışıyor.

Sanatçının yurt içinde birçok koleksiyonda ve Paris Fondation Cartier Koleksiyonu'nda işleri bulunuyor. Sergi, İstanbul Galeri Nev'de 13 Aralık 2008 tarihine kadar gezilebilecek.

Recep Çiftci'nin ''Akışta olmak'' sergisi, İMSG İstanbul Modern Sanatlar Galerisi'nde yarından itibaren bir ay boyunca açık kalacak.

Somnur Kurt'un ''Senin Büyülü Düşün'' adlı sergisi, Galeri Artist Çukurcuma'da 15 Kasım–3 Aralık 2008 tarihlerinde gezilebilecek.

Bu hafta ayrıca ''Terapi'' adlı sergi KargART'ta, ''Prolemais'te Karşılaşma'' sergisi ArkeoPera Sanat Galerisi'nde açık olacak.

Memet Baydur'un 10 yıl önce yazdığı, Yiğit Sertdemir'in yönetmenliğini yaptığı oyunda ''Yaprak Dökümü'' dizisinin sevilen karakteri Tahsin Ahmet Saraçoğlu ve yine dizinin kahveci karakteriyle sevilen oyuncusu Yusuf Atala, Türk sinemasının duayenlerinden Çolpan İlhan ile Ali Yaylı, Tuncer Yenice ve SAKM Sanat oyuncuları rol alıyor.

Oyun, toplumun birçok farklı kesiminden insanlarla ''mafya'' denilen organize suç örgütlerinin ilişkilerini temellendiriyor. Politikacı, gazeteci, sanatçı, sporcu, iş adamı gibi farklı alanlardaki meslek sahiplerinin ''mafya babaları'' ile olan ilişkilerinin boyutu ve içeriği bir yandan oyunun dünyasını yaratırken diğer yandan da gerçek dünyayı yansıtıyor.

Anton Cehov'un yazdığı 6 hikayenin anlatıldığı ''Tek Perdelik Şaka'' adlı müzikli danslı komedi, 14 Kasımda Bahariye Sanat Merkezi'nde sahnelenecek. Selçuk Uluergüven'in yönettiği oyunda, Uluergüven'in yanı sıra Cengiz Güleryüz, Zeynep Ülsezer, Emre Melemez, Sezgin Cengiz, Esme Duman, Semiray Şentürk ve Emre Tetikel rol alıyor.

Müjdat Gezen Tiyatrosu'nda ''Anatevka - Damdaki Kemancı'' adlı oyun aynı gün izlenebilecek. Dayanışma ve beraberlik için yaşayan Anatevka halkının dramını konu alan oyunun eksenini oluşturan sütçü Tevye, ailesini bir arada tutabilmek için çabalamaktadır. Kızlarının geleneklere aykırı davranarak evi terk etmeye başlamaları, Anatevka'nın çöküşüne de tanıklık yapar.

Oyuncular Tiyatro Grubu, Enka Oditoryumu'nda 18 Kasımda ''Atuan Mezarları'' adlı oyunu sergilenecek. Ursula L.Guin'in ''Atuan Mezarları'' adlı romanından uyarlanan oyunu Selma Köksal yönetiyor.

Yağmur Kaşifoğlu, Yosi Mizrahi ve Gülden Avşaroğlu'nun rol aldığı ''Sen Olmasaydın'' adlı oyun, 15 Kasım'dan itibaren TİM Fettah Aytaç Salonu'nda izlenebilecek. Uğur Uludağ'ın yazdığı oyun Enginay Gültekin'in yönetiminde sahneleniyor.

Mask-kara Tiyatrosu, 15'inci yılını ''Velevki Tartüf'' adlı oyunla kutluyor. ''Velevki Tartüf'' adlı oyun, Su Gösteri Sanatları Sahnesi'nde 15 Kasım-28 Aralık tarihleri arasında sahnelecek.

Yapımcılığını Nurhan Uslu'nun yaptığı, yönetmenliğini Orhan Kurtuldu'nun üstlendiği oyunun Genel Sanat Yönetmenliği'ni ise Nazif Uslu yapıyor.

Kenter Tiyatrosu'nda ''Üstüme İyilik Sağlık'' adlı oyun 17 Kasımda izlenebilecek.

Yalçın Menteş Tiyatrosu, 2008-2009 sezonunu yeni bir oyun ''Eros Pansiyon'' ile açmaya hazırlanıyor. Çetin Akcan'ın yazıp, yönettiği ve 2 bölümden oluşan oyun 15 Kasımdan itibaren sahnelenmeye başlayacak.

Oyunda, Yalçın Menteş, Parla Şenol, Kaan Taşaner ve ilk kez tiyatro sahnesine çıkacak olan manken Şebnem Schaefer rol alıyor. Karısını kızının doğumunda kaybeden ve tüm yaşamını kızına adayan emekli Albay Ergun Okan'ın kızı ''Kız arkadaşlarımla tatile gideceğim'' diyerek babasından izin koparıp sevgilisiyle gözlerden uzaktaki bir kasabada bulunan ''Eros Pansiyon''a gider. Kızının tatile gideceği yeri öğrenen babanın, kadın kılığına girip kızı ve sevgilisinden önce ''Eros Pansiyon''a yerleşmesiyle olaylar gelişir.

Garajİstanbul'da, 20 Kasımda Franz Kafka'nın ''Dava'' adlı romanından yola çıkarak Kerem Kurdoğlu tarafından yazılan ''İstanbul'da Bir Dava'' adlı oyun sahnelenecek. Oyunda, Derya Alabora, Yiğit Özşener, Güvenç Dağüstün, Cüneyt Yalaz, Gözde Çetiner, Metin Göksel ve Roza Erdem'in rol alıyor.

-DİĞER OYUNLAR-

Bu hafta ayrıca ''Bak Sen İşin Tuhafına'' 14 Kasımda Mecidiyeköy Efe Sanat Merkezi'nde, ''Fikriye ve Latife, Mustafa Kemali Sevdim'' 15 Kasımda Tiyatro Maan Performans Sahnesi'nde, ''Tahterevallide Aşk 15 Kasımda Oyuncular Kahvesi - Cem Safran Sahnesi'nde, ''Mustafam Kemalim'' 15 Kasımda Müjdat Gezen Tiyatrosu'nda,''Letafet'' 16 Kasımda Caddebostan Kültür Merkezi'nde, ''Çalıkuşu'' 16 Kasımda Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde, ''Mutlu Yıllar'' 16 Kasımda Akatlar Kültür Merkezi'nde seyirciyle buluşacak.

Sadri Alışık Tiyatrosu, ''Yeşil Papağan Limited'' adlı oyunuyla 14 Kasım'da perdelerini açacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*