İstanbul'da 'Çağdaş Sanat Fuarı'

İstanbul'da 'Çağdaş Sanat Fuarı'.14196
  • Giriş : 29.11.2007 / 11:08:00

Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı', Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve 'Contemporary İstanbul' ismini taşıyan fuarda, 16 ülkeden 76 galeri ve 31 ülkeden 379 sanatçı tarafından üretilen 2 bine yakın resim, heykel, fotoğraf, video art ve dijital sanat eseri yer alıyor.

Gerhard Richter, Sigmar Polke ve Jeff Koons'un da aralarında bulunduğu sanatçıların yanı sıra güncel sanatın yerli ve yabancı temsilcilerinin eserlerinin bulunduğu fuarı ilk gün çok sayıda sanatsever, koleksiyoncu ve sanat eleştirmeni ziyaret etti.

'Modern Sanat ve Sanat Pazarı' konulu eğitim programı kapsamında yarın Sotheby's Sanat Enstitüsü uzmanlarınca, "şartlar ve çerçeve içinde modern sanat", "çağdaş sanat pazarında önemli eserler" ve "günün sanat pazarında satın alma" konularında bilgi verilecek.

Ressam Andy Warhol'un 100'er milyon euro değerindeki 6 tablosunun da aralarında bulunduğu sanat ürünlerinin satışa sunulduğu fuar, 2 Aralık'a kadar açık kalacak.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfının sponsorluğunda, ressam Ergin İnan'ın, Mevlana'nın doğumunun 800. yıl dönümü anısına çizdiği 99 resim ve Talat Halman'ın Mevlana yapıtlarından derlediği 99 şiirden oluşan "Mevlana'nın Doğumunun 800. Yılında 99 Şiir, 99 Resim" kitabı, Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarında sergilenmeye başlandı.

Fuardaki Maçka Mezat standında resimlerle birlikte sergilenen kitabın tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, sınırlı sayıda basımı yapılan kitabın özgün bir yapıt olduğunu söyledi.

Eczacıbaşı, kitabın hazırlanmasına katkıları nedeniyle Ergin İnan ve Talat Halman'a teşekkür etti.

Ergin İnan da sanat yaşamına başladığı 1964 yılından beri Mesnevi'yi başucu kitabı olarak gördüğünü belirterek, bu kitabı kendine rehber edindiğini ifade etti.

"Mevlana'nın, saygı duyulacak en büyük insan olduğunu" dile getiren İnan, "Nereye varacağımı bilmiyorum, ama kendimi ayıklamaya çalışıyorum. Benim resmim ya da düşüncem hep gönülde olanı çizmektir. Kim ki gönlüne gider, orada ellerin dokunamadığı, gözlerin göremediği resimleri görür, insanla kucaklaşır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious