İstanbul'da çete operasyonu

İstanbul'da çete operasyonu.15962
  • Giriş : 23.03.2009 / 13:44:00

İstanbul'da, kurdukları paravan şirket aracılığıyla piyasaya karşılıksız çek sürdükleri iddiasıyla gözaltına alınan 24 kişi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alınan bilgiye göre, ''Organize bir şekilde çek çalmak ve kopyalamak suretiyle resmi evrakta sahtecilik'' ve ''Nitelikli dolandırıcılık'' yapıldığı duyumunu alan İstanbul İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, 13 Kasım 2008 tarihinden itibaren ''Gavur ali'' kod adlı .A.Ö'nün elebaşılığındaki suç örgütüne yönelik çalışma başlattı.

Çalışma kapsamında, 2 üyesi başka suçtan Metris Cezaevi'nde tutuklu olan suç örgütü üyelerinin, kurdukları paravan şirket adına bankalardan çek alıp piyasaya sürerek nitelikli dolandırıcılık yaptıkları, çek çalmak ve kopyalamak suretiyle de resmi evrakta sahtecilik suçunu işledikleri belirlendi.

Adli makamlardan alınan arama ve el koyma kararı doğrultusunda daha önceden tespit edilen 25 adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen jandarma, 24 kişiyi gözaltına aldı.

Bu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 1 adet tabanca, 26 adet fişek, bu silaha ait 2 adet şarjör, 1 adet pasaport, 14 adet kaşe, 206 adet çek, 14 adet çek koçanı, 46 adet çek fotokopisi, 1 adet kredi kartı, 1 adet bankamatik kartı, 3 adet banka hesap cüzdanı, 2 adet fatura koçanı, 6 adet senet, 1 adet boş senet, 2 metre ''TCK'' ibareli seri numarası verilmiş bandrol, 1 adet tahsilat makbuzu koçanı, 4 adet sahte nüfus cüzdanı, çok miktarda evrak, 1 adet dizüstü bilgisayar, 2 adet hafıza kartı, 1 adet telefon rehberi, 1050 Avro, 17 bin 65 TL nakit para, 1 adet sahte 100 TL, 17 adet cep telefonu ve 22 adet sim kart ele geçirildi.

Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Alaattin Ö. ile İsmail G, İbrahim D, Atıf A, Mustafa Kemal S, Engin Ş, Kudret B, Orhan A, Volkan K, Ergün Ö, Emrah Ö, Ali G, Veli E, Murat B, Hüseyin M, Ali Nafiz S, Güven Ş, Dursun K, Turan G, Tayfun K, Hikmet A, Hasan E, Mustafa Ç. ve Celal K. tutuklandı.

Olaya ilişkin bir kişinin de arandığı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*