İstanbul'da çeteye darbe

İstanbul'da çeteye darbe.7151
  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Küçükçekmece ve Eminönü'nde çete oluşturarak çeşitli suçlar işledikleri belirtilen 12 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Küçükçekmece ve Eminönü'nde “adam kaçırma”, “alıkoyma”, “silah zoruyla senet imzalatma” ve “ tehdit” olaylarını gerçekleştiren bir suç örgütünün faaliyetleri tespit edildi.

Polis ekiplerince 13 Şubatta düzenlenen ve “Toz” adı verilen operasyonda, aralarında çetenin lideri olduğu belirtilen Şeref Ö'nün de aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı.

Bu kişilerin üzerlerinde ve evlerinde yapılan aramalarda 2 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet çete liderine ait sahte nüfus cüzdanı, 2 adet av tüfeği, 4 adet şarjör ve çok sayıda mermi, 1 adet uzun namlulu silaha ait dürbün, 1 adet elektrikli şok aleti, 9 adet kurusıkı tabanca, 6 adet kama, 46 adet bıçak ve 6 adet muşta ele geçirildi.

Polis yetkilileri, suç örgütünün elebaşı Şeref Ö'nün 7 yıl önce benzer suçlardan tutuklandığı, geçen yıl tahliye olduktan sonra cezaevi arkadaşları ve eski arkadaşlarıyla yeniden örgütlendiğini kaydettiler. Yetkililer, Şeref Ö'nün, daha önce farklı olan soyadını değiştirdiğini de ifade ettiler.

Şüphelilerin sorgularında, 18 Nisan 2006 tarihinde Bayrampaşa'da çorap imalatı yapan bir kişiyi Bağcılar'dan kaçırarak Çatalca'ya götürdükleri ve alıkoydukları belirlendi. Kaçırılan kişi ile babasına zorla senet imzalattırıldığı tespit edildi.

Laleli'de tekstil şirketi olan bir kişinin iş yerini 25 Eylül 2006 tarihinde basan şüphelilerin, bu kişiyi tehdit ederek daha önce borcuna karşılık devraldığı bir gayrimenkulü geri vermesini istedikleri belirtildi.

Borcu nedeniyle mahkeme kararıyla Muharrem Y'ye devrolan gayrimenkulünü suç örgütü elemanlarının yardımıyla geri almaya çalışan Derya E'nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu kaydedildi.

Şüphelilerin, çorap imalatçısı Osman K'yı, Ahmet E'ye olan 200 bin YTL'lik borcunu tahsil etmek için kaçırdıkları, kendisine ve babasına yaklaşık 780 bin YTL'lik senet imzalattırdıkları kaydedildi.

Osman K'nın serbest bırakıldıktan sonra, Şeref Ö. ve adamlarıyla anlaşma yaparak 150 bin YTL değerindeki villasını suç örgütünün üyelerine devrettiği öğrenildi.

Polis yetkilileri, suç örgütü üyelerine, “durumu polise bildirdiğini” söyleyen ve yine onların istekleri doğrultusunda şikayetini geri çeken Osman K'nın da “soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle gözaltına alınanlar arasında bulunduğunu bildirdi.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan Şeref Ö., Osman K. ve Derya E. ile 9 kişi Küçükçekmece Adliyesine sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious