İstanbul'da çevrecilerden uyarı

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

İstanbul'un havadan gezerek incelemelerde bulunan çevreciler, özellikle Ahırkapı ve Kilyos açıklarında boğaz geçişi için bekletilen gemilerin büyük tehlike oluşturduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gemilerin birbirlerine çok yakın durduğunu söyleyen Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Başkanı Zafer Murat Çetintaş, son bir ayda boğazda meydana gelen gemi kazalarına dikkat çekerek, yetkilileri yenilerinin yaşanmaması için göreve çağırdı.

Helikopterle İstanbul kıyılarını gezererek incelemelerde bulunan Çetintaş, genellikle tehlikeli yük taşıyan gemilerin Kilyos ve Ahırkapı açıklarında birbirlerine çok yakın bir şekilde bekletilmesinin büyük risk oluşturduğunu dile getirdi. Bu türlü gemilerin sürekli olarak havadan ve denizden kontrol altında tutulması gerektiğini vurgulayan Çetintaş, denetimlerin yetersiz olduğunu belirterek, "Genellikle tehlikeli yük taşıyan gemiler ve eski, yaşı hayli ilerlemiş gemiler bekletiliyor. Sürekli havadan ve denizden kontrolü yapılmalıdır. Çünkü, bizim denizciler tabiri ile her an 'kaçak hava' dediğimiz ani fırtınalar çıkabilir. Özellikle bu aylarda bu olaylar çok yoğundur. Dolayısıyla şu anda demir atmış olan tüm gemiler tehlikededir. Çatışma olabilir. Gemilerin zincirlerin taraması nedeniyle kıyıya sürüklenme olabilir. Bu nedenle İstanbul boğazı kıyalarnıda büyük riskler söz konusu olabilir. Nitekim geçmiş yıllarda bunun örnekleri oldu. Kilyos açıklarında çok sayıda gemi zincir taraması nedeniyle karaya oturdu. Paçalandı. Ahırkapı açıklarında da aynı şeyler yaşandı." diye konuştu.

Açıkta bekleyen gemilerin aynı zamanda 'sintina' denilen zehirli bir maddeyi de denize bıraktığını belirten Çetintaş, "Kıyı emniyetine bağlı römorkörlerin bu bölgelerde yoğun bir şekilde faaliyet göstermesi ve sürekli havadan kontrol yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu gemiler demirleme sahasında 'sintina' atıkları da bırakmaktadırlar, denizleri de kirletmektedirler. Bunların takibini de gerek uydu kanalıyla gerek se sahil güvenlik helikopterleri ile yapmak mümkündür. Biz sivil örgütler her zaman bunların takipçisiyiz. Gerekirse yetkili makanlara yardımcı olmaya hazırız. Tehlikeleri şimdiden söylüyoruz. İş işten geçmeden önlem alınması gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious