İstanbul'da deprem! Marmara 4.8'le sallandı!

  • Giriş : 13.03.2008 / 09:30:00
  • Güncelleme : 13.03.2008 / 09:36:26

Dün akşam 20.53 sıralarında Marmara'da deprem meydana geldi. Birkaç saniye süren deprem telaşa yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsünün tespitlerine göre, saat 20.53'te, merkez üssü Çınarcık olan 4.8 büyüklüğünde, orta şiddette deprem meydana geldi.

Deprem, İstanbul, Adapazarı, İzmit ve Yalova'dan da hissedildi.

DEPREMİN ARDINDAN HATLAR KİLİTLENDİ

Depremin merkezi İstanbul'a 55 kilometre uzaklıktaki Çınarcık olarak belirtildi ve deprem Batı Marmara'da kuvvetlice hissedildi.

Uzmanlar, depremi orta ölçekli bir deprem olarak nitelendirirken, Marmara'da bu tür depremlerin her zaman yaşanabileceğini hatırlattılar.

İstanbul'da özellikle Marmara kıyılarında da hissedilen sarsıntı büyük paniğe neden oldu. Depremin merkez üssü Çınarcık'ta vatandaşlar kendilerini evlerinden dışarı attılar. Depremin ardından bölgede büyük panik yaşandı.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay depremin hemen ardından şu açıklamayı yaptı:

"Bu bölgede böyle bir deprem normal. Orta şiddette bir deprem. Şu aşamada öncü mü değil mi diye bir değerlendirme yapmak mümkün değil. Depreme hazırlıklı olarak yaşamaya alışmalıyız. Bu deprem beklenen İstanbul depreminin yaklaşıp yaklaşmadığı konusunda bir bilgi vermez bize. Bu depremle ilgili herhangi bir hasar bilgisi gelmedi henüz. Arkadaşlarımız bu konuda çalışma yapıyor"

Öte yandan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Çınarcık-Yolava'daki depremin büyüklüğünü 5 olarak açıkladı. 

Afet İşleri Genel Müdürlüğü deprem Araştırma Dairesi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, merkez üssü Çınarcık-Yalova olan depremin saat 20.53'te meydana geldiği ve büyüklüğünün Ml (yerel-lokal büyüklük) ölçme yönetimine göre 5, Md (süreye bağlı büyüklük) ölçme yöntemine göre 4.7 olduğu belirtildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsünün tespitlerinde depremin büyüklüğü Ml ölçme yöntemine göre 4.8 olarak yer almıştı.

Kandilli Rasathanesi Ulusal deprem İzleme Merkezi (UDİM), dün akşamki depremin, özellikle Çınarcık, Yalova, Kocaeli ve İstanbul'un doğusunda kuvvetlice hissedildiğini bildirdi.
    
UDİM'den yapılan yazılı açıklamada, bu akşam saat 20.53'te aletsel büyüklüğü (yerel-lokal büyüklük ölçme yönetimine göre) 4.8 olan bir deprem meydana geldiği hatırlatılarak, depremin dış merkezinin, Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun batıya doğru uzantısı olan Kuzey Kolu üzerinde Çınarcık yakınlarında olduğu belirtildi.
    
Depremin dış merkezinin, Çınarcık ilçesinin yaklaşık 9 kilometre güneybatısında, odak derinliğinin 11 kilometre ve depremin sığ özellikte bir deprem olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
    
''Deprem özellikle Çınarcık, Yalova, Kocaeli ve İstanbul'un doğusunda kuvvetlice hissedilmiştir. Saat 21.33'te büyüklüğü 3.1 olan hafif şiddette bir artçı deprem kaydedilmiştir. Marmara Bölgesi, depremsellik açısından Türkiye'nin en aktif yörelerindendir. Bölgede bu büyüklükteki depremler, yaklaşık 2-3 yıllık periyotlarda farklı kaynaklarda görülebilir ve bu etkinlikler bölgenin doğal aktivitesi olarak nitelendirilebilir. Deprem, can ve mal kaybına neden olabilecek bir büyüklükte değildir. Vatandaşlarımız, bölgenin 1. derece deprem bölgesi olması nedeniyle her zaman depreme karşı tedbirli olmalıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious