İstanbul’da deprem olacak iddiası!

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı’nın yayımladığı bir analiz yazısında, İstanbul’un büyük bir depreme ne kadar hazır olduğu ve bunun sonucunda yaşanacak olası yıkımın boyutları masaya yatırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

30 yıl içinde İstanbul’u 7.0 ya da daha büyük bir depremin vurma ihtimalinin bilim adamlarınca da dile getirildiğini hatırlatılan haberde, böylesine bir sarsıntının geride 10 binlerce ölü ve yaralı bırakacağı; Osmanlı ve Bizans dönemlerinden kalma birçok tarihi eserin de yerle bir olacağı belirtildi. AP’ye konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, olası büyük depremlere karşı tetikte olan Los Angeles, San Francisco ve Tokyo gibi kentlerle kıyaslandığında, en hazırlıksız kentin İstanbul olduğunu söyledi.

7.4’te, 87 bin kişi ölür

Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın bir araştırmasını da haberinde yer veren AP, bu rapora göre İstanbul’da gerçekleşebilecek 7.4 şiddetinde olası bir depremde 87 bin kişinin öleceği, 135 bin kişinin yaralanacağı, 350 bin binanın ise ağır hasar göreceği ifade edildi. Depremin ekonomik etkisinin 20 milyar doları aşabileceği; bu rakamın da Türkiye’nin milli gelirinin yüzde 5.5’ine eşit olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious