İstanbul'da depreme karşı güçlendirme

İstanbul'da depreme karşı güçlendirme.13735
  • Giriş : 15.04.2009 / 13:14:00

İstanbul'un olası büyük bir depreme karşı hazırlık çalışmaları çerçevesinde 230 okul, 3 yurt, 2 hastane 1 poliklinik güçlendirilerek hizmete açıldı, 11 okul da yıkılarak yeniden yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İstanbul İl Özel İdaresi'nden yapılan açıklamaya göre, kentte depreme karşı güçlendirme ve yeniden yapım çalışmaları İstanbul Valiliği İstanbul İl Özel İdaresi Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen ''İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP)'' kapsamında devam ediyor.

Güçlendirilen kamu kurumları arasında 230 okul yer alırken, Fatih Kız Yurdu, Edirnekapı Erkek Öğrenci Yurdu ve Avcılar Atatürk Kız Yurdu, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne ait Amatem ve Nevroz blokları, Beykoz Devlet Hastanesi ve Fatih Semt Polikliniği yer alıyor.

Çalışmalar kapsamında 11 okul da yıkılarak, mevcut yerinde yeniden yapıldı.

Güçlendirme çalışmaları devam eden binalar arasında ise Zeytinburnu Hıfzıssıhha Enstitüsü, Pendik Devlet Hastanesi, Şile Devlet Hastanesi, Bayrampaşa Devlet Hastanesi, Bayrampaşa Topçular Semt Polikliniği, Beşiktaş Sait Çiftçi Polikliniği, Eminönü Sultanahmet Dispanseri, Kadırga Yurdu, Şeyh Zaed Çocuk Yuvası, Bahçelievler Kadın Konukevi, Eyüp Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkezi, İstanbul Eğitim Merkezi, Çamlıca Fahrettin Kerim Gökay Huzurevi bulunuyor. 22 okul ve 1 polikliniğin de yeniden yapım çalışmaları devam ediyor.

-PROJE ÇALIŞMALARI DEVAM EDENLER-

Koşuyolu'nda eski Kalp Hastanesi yerine yapılacak olan Koşuyolu Pediatrik Hastanesi'nin yeniden yapım proje çalışmaları başlatıldı.

Şişli Okmeydanı Hastanesi ve Kartal Lütfü Kırdar Hastanesi yerleşkelerinde ise yeni hastane blokları yapılacak. Projeyi hazırlayacak müşavirin belirlenmesi amacıyla ihale süreci başladı.

Atatürk Yurdu Kampüsü yeniden yapım proje müşavirlik ihalesine çıkıldı.

-KÜLTÜREL VE TARİHİ MİRAS-

Projede kültürel ve tarihi miras kapsamındaki yapılara ilişkin çalışmalar da yer alıyor.

İSMEP projesi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğunda İstanbul'da yer alan 26 tarihi ve kültürel kampüsün (176 bina) envanterinin çıkarılması ve çoklu afet ve deprem performansı açısından değerlendirilme çalışması tamamlandı. Elde edilen veri ve bilgiler Coğrafi Bilgi Sistemi ortamına aktarıldı.

Yine Topkapı Sarayı, 4. Avlu, Mecidiye Köşkü, Arkeoloji Müzesi Ek ve Klasik Bina ve Ayasofya Müzesi Müdürlüğü Aya İrini Anıtı'nın deprem riski değerlendirilerek depreme karşı yapısal güçlendirme projelerinin hazırlanması çalışmaları devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*