İstanbul'da dev kütüphane projesi

İstanbul'da dev kütüphane projesi.20830
  • Giriş : 27.01.2009 / 21:39:00

Erdoğan, İstanbul'da dev bir kütüphane kurmak için çalışma başlattıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde oluşturulan kütüphanenin açılışını yaptı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, temelinde kitabın ilk olduğu medeniyetin mensupları olarak geçmişte kütüphanelere büyük önem verildiğini belirtti.

Geçmişte başta İstanbul olmak üzere tarihi kentlerde büyük kütüphaneler kurulduğunu anlatan Erdoğan, ancak son zamanlarda bu tür kütüphaneleri göremediklerini söyledi.

Erdoğan, AK Parti olarak kütüphaneleri yaygınlaştırmak istediklerini, bu doğrultuda İstanbul'da dev bir kütüphane kurmak için çalışma başlattıklarını belirtti.

Erdoğan, İstanbul'da kurulacak kütüphaneyle ilgili bazı imar sorunları olduğunu, bunların aşılmasının ardından kütüphanenin kazandırılacağını kaydetti.

''KÜTÜPHANE 1 MİLYON TL'YE MAL OLDU''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç de kütüphanenin kurulmasına Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla başladıklarını, bu konunun MYK'da da ele alındığını anlattı.

Denemeç; yaklaşık 1 milyon TL'ye mal olan 25 bin cilt kitabın bulanacağı kütüphanede, halen 7 bin cilt İngilizce ve Türkçe koleksiyonun yer aldığını belirtti.

Reha Denemeç, bazı elektronik dergi ve kitaplara da abone olunan kütüphanenin başta üniversite öğrencileri ve akademisyenler olmak üzere tüm halka açık olacağını dile getirdi.

Denemeç, radyo frekansı ve kitap kimlik tanıma sistemi bulunan kütüphanenin, içerdiği eserler bakımından da Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından, Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, bazı bakanlar, parti yöneticileri ve milletvekilleri, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Piyanist Emre Şen'in seslendirdiği ''Mozart'ın Türk Marşı''nı dinledi.

Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra kütüphaneyi gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*