İstanbul'da dev operasyon!

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

İstanbul'da, 10 milyon dolar değerinde "Captagon" hap ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen "Şifre" adı verilen operasyonda, bir turizm firmasının yönetim kurulu başkanının da aralarında bulunduğu 16 kişi, piyasa değeri 10 milyon dolar olan 1 milyondan fazla "Captagon" uyuşturucu hapla birlikte yakalandı.
Narkotik Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı (KOM) ekipleri ile birlikte "Şifre" adı verilen operasyonda, 1 milyon 97 bin 898 adet "Captagon" uyuşturucu hap ele geçirildi. Aralarında bir turizm firmasının yönetim kurulu başkanı C.H'nin de bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.


Bulgaristan'dan Ortadoğu ülkelerine sentetik uyuşturucu kaçakçılığı yapan kişiler olduğu bilgisine ulaşan Narkotik Şube Müdürlüğü ve KOM ekipleri, söz konusu kişilere yönelik inceleme başlattı. Yaklaşık 6 ay önce başlatılan çalışmalarda olayla ilgisi olan kişilerin telefonları takibe alındı. Bu kişilerin telefon konuşmalarında şifreli konuştukları ve kaçakçılık olayını organize ettikleri belirlendi. Bulgaristan'dan Türkiye'ye getirilecek "Captagon" hapın önce Suriye'ye, ardından da diğer Ortadoğu ülkelerine götürüleceği tespit edildi.

Yakın takibe alınan uyuşturucu hap yüklü kamyon, İstanbul Çamlıca'da durdurularak arandı. Aramada, araçta yüklü eşyaların arasına gizlenmiş 1 milyon 87 bin 898 adet hap ele geçirildi. Uyuşturucu taşıyan kamyonun, uluslararası nakliyat ve inşaat işlerinde faaliyet gösteren bir aileye ait nakliyat firmasına kayıtlı olduğu belirlendi. Daha önce bağlantıları ve adresleri belirlenen şebekenin üyeleri de eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındı.

Operasyonda, söz konusu ailenin oturduğu Kilis'te 7, Mersin'de 3, İstanbul'da 5, Kırklareli'nde 1 olmak üzere 16 kişi yakalanırken, 3 kişinin ise arandığı öğrenildi. Yakalanan şebeke üyelerinden 10'unun uyuşturucunun sahibi olan aile üyesi olduğu belirlendi.

Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan 16 kişi, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Öte yandan, kamyon şoförü M.Ş.'nin ağabeyi, emniyet müdürlüğünde kardeşinin suçsuz olduğunu belirterek, "Kardeşim, bir emekli başkomiser ile bir imama ait ev eşyasını taşıyordu. Bu durumdan haberi bile yoktu. Bulunan uyuşturucu hapları, bir tekstil firmasına ait boncuk diyerek kamyonuna yük olarak vermişler. 150 YTL karşılığında böyle bir kaçakcılık yapılır mı? Üstelik kendisi elektrik ve su faturalarını dahi ödeyemeyen bir insandır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious