İstanbul'da dolandırıcılık operasyonu

İstanbul'da dolandırıcılık operasyonu.13652
  • Giriş : 26.02.2008 / 18:55:00
  • Güncelleme : 26.02.2008 / 18:52:26

Ermenistan'dan internet yoluyla irtibat kurdukları Türkiye'deki çeşitli iş yerlerini yaklaşık 1 milyon YTL dolandırdıkları öne sürülen 7 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgiye göre, Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Ermenistan'dan internet üzerinden telefonlarını alarak irtibata geçtikleri Türkiye'deki çeşitli gıda, tekstil, inşaat malzemesi ve elektronik eşya alanında faaliyet gösteren firmaları dolandırdıkları öne sürülen bir şebekenin Türkiye'deki lideri olduğu iddia edilen Ermeni asıllı Türk vatandaşı Azaryan M. ile 6 adamını Zeytinburnu'nda yakaladı.

Şebekenin Ermenistan'daki elebaşı Aram M.'nin, önce internetten bilgilerini aldığı Türk şirketlerini telefonla arayarak, satın almak istediği çeşitli ürünlerin listesini verdiği belirtildi. Türkiye ve Ermenistan arasında ticari ilişki olmaması nedeniyle Ermenistan'dan telefonla arayan Aram M.'nin kendisini büyük bir şirketin yetkilisi gibi tanıtarak çeşitli ürünler istediği Türkiye'deki şirket yetkililerine, ''Sizi Türkiye'de iş yaptığım ortağımız arayacak. Malları verdiği adrese teslim edin'' dediği kaydedildi.

Türk şirketlerinin de para olmadan malları teslim etmemesi üzerine şebekenin cuma günleri öğleden sonra ilgili Türk şirketine ve hesaplarının olduğu banka şubesine, alınacak ürünün bedeli olan paranın ödendiğine dair sahte ''Swift'' mesajı çekerek, aynı gün Türkiye'deki adamlarına ürünün teslim edilmesini istediği kaydedildi.

Hafta sonunun araya girmesi nedeniyle Türk şirketlerinin paranın ödenip ödenmediğini bankalar aracılığıyla kontrol edememesinden yararlanan şebekenin, daha sonra şirketlerden aldığı ürünleri, kargo şirketleri aracılığıyla sahte makbuzlar düzenleyerek Gürcistan üzerinden Ermenistan'a ulaştırıp piyasaya sürdükleri ifade edildi.

Şebeke üyelerinin, bu yöntemle İstanbul, Denizli, Bursa ve Sakarya'daki 16 firmayı son 2 yılda yaklaşık 1 milyon YTL dolandırdıkları kaydedildi.

Şubedeki işlemleri tamamlanan 7 kişinin Beyoğlu Adliyesine gönderildiği, şebekenin Ermenistan'daki lideri Aram M. ile diğer üyelerinin yakalanması için de İnterpol'un devreye girdiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious