İstanbul'da domuz gribi alarmı

İstanbul'da domuz gribi alarmı .7688
  • Giriş : 31.05.2009 / 18:57:00
  • Güncelleme : 31.05.2009 / 18:48:24

Amerika'dan Türkiye'ye gelen iki yolcuda domuz gribi virüsü tespit edilmesi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nü alarma geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İl Sağlık Müdürlüğü'nden hareket eden 112 ekipleri tespit edilen adreslere giderek, hasta yolcularla aynı uçakta seyahat eden vatandaşlara ulaşmaya çalıştı. 29 Mayıs 2009'da New York-ABD'den İstanbul aktarmalı İzmir'e gelen bir vatandaş ile Houston-ABD'den Amsterdam aktarmalı İstanbul'a gelen bir vatandaşta domuz gribine rastlanması yetkilileri de harekete geçirdi. Söz konusu uçuşlarda bulunan diğer yolculara ulaşmaya çalışan Sağlık Bakanlığı Ekipleri, yurdun dört bir yanında seferber oldu.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 112 ekipleri de gün boyunca domuz gribi tespit edilen Türk vatandaşları ile birlikte seyahat etmiş yolculara ulaşmaya çalıştı. Polis eşliğinde ambulanslarla belirlenen adreslere giden ekipler, ulaşabildikleri yolcularda hastalık belirtilerinin görülüp görülmediğini kontrol etti. Yapılan çalışmalarda şu ana kadar olumsuz bir duruma rastlanmadığı bildirildi.

DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜ TAŞIYAN YOLCUYLA AYNI UÇAKTA BULUNAN GENÇ KIZ HASTANEYE BAŞVURDU

Amerika'dan Türkiye'ye gelen 2 yolcuda domuz gribi virüsü tespit edilmesi üzerine bu yolculardan biriyle aynı uçakta seyahat eden bir genç kız hastaneye başvurdu.

29 Mayıs 2009'da New York-ABD'den İstanbul aktarmalı İzmir'e gelen bir vatandaş ile Houston-ABD'den Amsterdam aktarmalı İstanbul'a gelen bir vatandaşta domuz gribine rastlanması üzerine, yetkililer bu kişilerle aynı uçaklarda seyahat eden yolculara ulaşmaya çalışıyor. Türk Hava Yolları yetkililerinin telefonla ulaşamadığı yolculara hastaneye başvurmaları konusunda mesaj gönderildi. Gönderilen mesajı alan genç bir kız da Haseki Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'ne başvurdu. Hastanede tahlilleri yapılan genç kız, herhangi bir bulguya rastlanmaması üzerine hastaneden ayrıldı. Maskeli bir şekilde hastaneden çıkan genç kız, bir açıklama yapmadan annesi ile birlikte araca binerek hastaneden uzaklaştı.

SAĞLIK BAKANI: "OPERASYON BAŞLATILDI, HER ŞEY KONTROL ALTINDA"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ABD ve Amsterdam'dan gelen 2 Türk vatandaşında domuz gribi virüsü tespit edildiğini belirterek, "Operasyon başlatıldı, her şey kontrol altında" dedi. Erzurum'da gezi ve incelemelerini sürdüren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki incelemelerinin ardından basın mensuplarının domuz gribiyle ilgili sorularını yanıtladı. Dün akşam saatlerinde New York/ABD'den yola çıkıp İstanbul üzerinden İzmir'e gelen bir vatandaş ile Houston/ABD'den yola çıkıp Amsterdam üzerinden İstanbul'a gelen bir vatandaşta domuz gribi virüsü belirlendiğini açıklayan Bakan Akdağ, alınan numunelerin Ulusal Grip Referans Laboratuarı'nda yapılan tetkikleri sonucunda her iki vatandaşta domuz gribi Influenza A/H1Nl virüsü belirlendiğini söyledi.

Genel durumu iyi olan hastaların izole edilerek gözlem altına alındıkları, hastaların yakın temaslıları ve hastalarla aynı uçakta yolculuk yapan yolcuların da izlemeye alındığını söyleyen Bakan Akdağ, "Bakanlığımız Koordinatör Müsteşarlığınca gerekli operasyon başlatılmıştır. Daha önce Türkiye'de domuz gribi virüse tespit edilen 2 ABD vatandaşı ile ilgili yapığımız çalışmayı bugün aynı şekilde devam ettiriyoruz. Virüsün dağılmasını önlemek için gerekli tedbirleri almış durumdayız. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışmaktayız. Bu konu bize şunu bir kez daha gösterdi ki el temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmalıyız" dedi.

Türkiye'de rastlanan domuz gribi vakalarının dışarıdan gelen 2 ABD ve 2 Türk vatandaşının dışında görülmediğini dile getiren Bakan Akdağ, "Her vakaya süratle müdahale ediyoruz. Yaz döneminde gribin yayılması zor. Kış mevsimi ve sonbaharda yayılma daha fazla olabilecektir. Bunun için yaz dönemini en iyi şekilde değerlendirerek kış öncesi tedbirlerimizi tamamlamış olacağız" şeklinde konuştu. Bakan Akdağ, domuz gribiyle ilgili Türkiye'de hastalığın yayıldığına dair yapılacak haberlerin ülkeye zarar vereceğini belirterek, basın kuruluşlarını bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

İZMİR İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ÖZKAN: DOMUZ GRİBİ TESPİT EDİLEN HASTANIN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, Amerika'dan yola çıkarak 29 Mayıs'ta İstanbul'dan İzmir'e gelen kişide domuz gribi virüsünün belirlenmesinden sonra gereken çalışmaların yapıldığını söyledi.

Gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirten Özkan, hastanın tedavisinin başladığını, konuyla ilgili açıklamaların Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağını ifade etti.

Özkan, domuz gribi (A/H1N1) tespit edilen kişinin 29 Mayıs tarihinde, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kontrol altına alınan kişi olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*