İstanbul'da domuz gribi şüphesi

İstanbul'da domuz gribi şüphesi.13633
  • Giriş : 12.05.2009 / 09:22:00

ABD'den Türkiye'ye gelen iki kişi domuz gribi şüphesi üzerine hastaneye başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir hafta önce ABD'den Türkiye'ye gelen ve uçakta bir yolcunun sürekli hapşırması üzerine domuz gribinden şüphelenen Y. S. ve arkadaşı Atatürk Havalimanı'nda bulunan doktorlardan hastalıkla ilgili bilgi aldı.

Doktorlar 7 gün içerisinde hastalık belirtisi görülmesi durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiğini söyledi.

29 yaşındaki Y. S. ve arkadaşı dün akşam saat 20.30 sıralarında, yüksek ateş şikayetiyle Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldi

Domuz gribi şüphesiyle kayıtları alınan 2 kişi, ilk tetkiklerinin ardından karantina odası bulunan başka bir hastaneye sevkedilmek üzere otomobillerinde bekletildi.

Tedbir amacıyla hastanede maskeler dağıtıldı
Bu sırada tedbir amacıyla hastane çalışanları, hastalar ve hasta yakınlarına maskeler dağıtıldı.

Başka hastaneye sevkedilen 2 kişi otomobilleriyle hastaneden ayrıldı
Ambulansla başka hasteneye sevkedilmeleri gereken 2 kişi ambulansı beklemen otomobileriyle hastaneden ayrıldı.

Olayla ilgili henüz resmi bir açıklamada ise yapılmadı.
KÜBADA İLK H1N1 VİRÜS VAKASI DOĞRULANDI

Küba, H1N1 virüsüyle ilgili olarak ülkede ilk doğrulanmış vakayı açıklandı. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Meksikalı bir öğrencide H1N1 virüsünün tespit edildiği belirtilirken, öğrencinin sağlık durumuyla ilgili detay verilmedi.

Açıklamada, Küba'daki tıp okullarında 14 Meksikalı öğrencide H1N1 virüsü şüphesi doğuran belirtiler görüldüğü, ancak yapılan kontroller sonucu sadece birinde virüs bulunduğunun belirlendiği kaydedildi.

Dünya geneline yayılma eğilimi gösteren H1N1 virüsüne karşı önlemler alan Küba, bu çerçevede iki hafta önce Meksika'dan gelen uçuşları kabul etmeyeceğini açıklamış, havalanları ve limanlarda sağlık kontrollerini sıklaştırmıştı.

TAYLAND'DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI

Tayland'da ilk kez bir kişide domuz gribi (H1N1) virüsü belirlendiği, ancak hastanın tedavi olduğu bildirildi. Başbakan Abhisit Vejjajiva gazetecilere yaptığı açıklamada, "Laboratuvar testleri hastanın domuz gribi olduğunu doğruladı, ancak hasta iyileşti" dedi. Başbakan Tayland'ın ilk domuz gribi vakasıyla ilgili başka ayrıntı vermedi.

MEKSİKA'DA DOMUZ GRİBİ TURİZMİ VURDU: 25 OTEL KAPANDI

Domuz gribinin ortaya çıktığı ülke Meksika'da turist sayısının düşmesi yüzünden ülkenin güneydoğusundaki turizm merkezi Cancun'da 25 otelin kapandığı bildirildi.

Yerel yetkililer, gribin ortaya çıkmasından beri geçen 3 hafta içinde 12 bin yatak kapasiteli otellerin müşterilerinin yüzde 20 civarında düştüğünü belirtti.

H1N1 virüsü Meksika'da 56 kişinin ölümüne neden oldu. Ülke çapında kesinleşmiş 2 binden fazla hasta bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*