İstanbul'da eczacı mitingi

  • Giriş : 14.01.2007 / 00:00:00

İstanbul, Mersin ve Trabzon eczacı odalarınca düzenlenen “Büyük Eczacı Mitingi”, çeşitli illerden eczacı odaları üyelerinin katılımıyla Kadıköy Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan eczacılar, “Eczacılık mesleği sahipsiz değildir”, “Sağlık haktır satılamaz” yazılı pankartlar açtı. Çeşitli dövizler de taşıyan grup, kortej oluşturarak Kadıköy Meydanı’na kadar yürüdü.

“Sağlıksız toplum istemiyoruz”, “Malımızı kurutan Unakıtan” sloganları da atan ve düdük çalarak alkış tutan grup, bariyerlerle ayrılan miting alanına, oluşturulan kontrol noktalarında üstleri polis tarafından aranarak alındı.

Mitingde konuşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Kaplan, mitingi eczacılar ezildiği, emekleri ve hizmetlerinin karşılığını alamadıkları için düzenlediklerini belirterek, ancak buraya sadece eczacıların sorunlarını değil, tüm toplumun sağlık sorunlarını konuşmaya geldiklerini söyledi.

İlaç pazarının 2005’te yüzde 45 büyüdüğünü, üretici, ithalatçı ve dağıtımcıların keyfinin yerinde olduğunu, oysa eczacıların bu süre içinde paylarının azaldığını savunan Kaplan, “Bu ülkede sağlık, eczacı, ilaç, sahipsiz değildir” dedi.

Kaplan, küresel sermayenin, tekelci ilaç sermayesinin eczacının sağlıktan elde edeceği paya gözünü diktiğini ileri sürerek, “Eczacıların yüzde 80’i gerçekten boğaz tokluğuna çalışmaktadır. Yarınından güvencesi yoktur” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANI YASA DEĞİŞİKLİĞİ SÖZÜ VERDİ

İlaca ilişkin 1268 ve ilaç dağıtımına ilişkin 984 sayılı yasaların değiştirilmeye çalışıldığını ifade eden Kaplan, “Bu iki yasada çok temel bir şey var; ilacın satıldığı yerin eczane olduğu açık seçik yazar. Yerine getirilen nedir; Tıbbi Ürün Yasası. Tıbbi ürünün ilaçla uzak yakın bir ilgisi yoktur. Daha dün Sağlık Bakanı İstanbul’daydı ve bu mitingi düzenleyen eczacı odası başkanlarını çağırdı. Bizlere ‘nedir derdiniz’ diye sorduğunda dedik ki, ‘siz ilacın adını yok ediyorsunuz, eczacının adını ilaçtan uzaklaştırıyorsunuz’. Bize Tıbbi Ürün Yasası’nı değiştireceklerini söylediler. 1262 sayılı yasanın kalacağının sözünü verdiler.” dedi.

Mitinge katılan diğer illerin eczacı odası başkanları da birer konuşma yaptı. Mitinge katılanlar, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious