İstanbul’da ekonomi zirvesi

İstanbul’da ekonomi zirvesi.14359
  • Giriş : 04.05.2009 / 08:12:00

12. Avrasya Ekonomi Zirvesi"ne Hırvatistan ve Kosova cumhurbaşkanları da katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Marmara Grubu Vakfı"nın düzenlediği Avrasya Ekonomi Zirveleri"nin 12"ncisi başlıyor. Zirveyle ilgili Marmara Grubu Başkanı Dr. Akkan Suver"le konuştuk. Suver"in bir başka özelliği de Montenegro"nun İstanbul fahri konsolosu oluşu.

- İstanbul Ticaret Odası"nda yapılacak zirve ne zaman başlayacak ve Türkiye"den kimler katılacak?

A.S. - 6 Mayıs 2009 Çarşamba sabahı düzenlenen açılışımızda iş dünyasının önde gelen kişileri Rona Yırcalı, Rahmi Koç, Erdoğan Demirören, Şarık Tara, Arzuhan Yalçındağ, Murat Yalçıntaş, Hikmet Tanrıverdi, Başaran Ulusoy, TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, İstanbul Valisi Muammer Güler ile Devlet Bakanı Mehmet Şimşek söz alacaklar. Ayrıca 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel ile iki konuk Cumhurbaşkanı konuklarımızı selamlayacaklar.

- İki konuk Cumhurbaşkanı kim?

- Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesic ile Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu. Ayrıca çeşitli ülkelerden eski cumhurbaşkanları, bakanlar, 39 ülkeden milletvekilleri de zirvemize katılacaklar.

- Gündemdeki konular neler?

- Çarşamba 14.00"te Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay"ın katılımıyla, AB yolunda İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti oturumuyla Avrasya Ekonomi Zirvesi çalışmalarına başlayacak. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler"in başkanlığında düzenleyeceğimiz enerji oturumunda Türkiye"den geçen transit doğalgaz boru hattı projeleriyle Nabucco projesine entegre yaklaşımlar ve Türkiye-Yunanistan-İtalya boru hattı projesi konularını işleyeceğiz.

- İkinci gün cumhurbaşkanlarının katılacağı beyin fırtınası var. Bunun ufkunu çizer misiniz?

- Sayın Demirel, Bulgaristan eski Cumhurbaşkanı Zhelyu Zhelev, Estonya eski Cumhurbaşkanı Arnold Rüütel, Letonya eski Cumhurbaşkanı Guntis Ulmanis, Moğolistan eski Cumhurbaşkanı Natsagiin Bagabandi, Romanya"nın iki eski Cumhurbaşkanı Ion Iliescu ve Emil Constantinescu"nun katılımıyla, 2008 yılında başlayan küresel ekonomik krizin engellenmesi yolunda yenilik modellerini gündeme getireceğiz. Öğleden sonra eski Devlet Bakanı Nazım Ekren"in başkanlığında küresel finans krizi, küresel koordinasyon ve bölgesel işbirlikleri konusunu konuk konuşmacılarla değerlendireceğiz.

- Zirvenin son günü için neler söylemek istersiniz?

- Üçüncü gününde Ekoloji ve Çevre oturumuyla İklim Değişikliği ve Küresel Isınma Oturumu"nu gerçekleştireceğiz. Bu toplantıya din adamı olarak Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Rum Partiği Bartholomeos, Vatikan Temsilcisi Kardinal Lucibello, profesörler ve yerli ve yabancı bakanlar katılacak.

- Marmara Grubu Vakfı"nın uluslararası alanda sahip olduğu ilişkilerin özetini yapar mısınız?

- Öncelikle BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi"nde Türkiye"yi sivil toplum kimliğimizle temsil etmekteyiz. New York"ta Gülden Doğan ve emekli büyükelçi Engin Ansay bizleri temsil ediyorlar. AGİT"te gözlemci statüsünde üyeyiz. KEİ Parlamenterler Asamblesi"nde ise Marmara Grubu Vakfı adına Şamil Ayrım arkadaşımız bulunuyor. Balkan Politika Kulübü"yle Karadeniz ve Hazar Denizi Uluslararası İşbirliği ve Ortaklık Vakfı"nda bendeniz Marmara Grubu Vakfı"nı temsil ediyorum. Ayrıca Azerbaycanlılar Forumu"nda ve Dünya Moğol Kurultayı"nda benimle birlikte Engin Köklüçınar, Cengiz Güldamlası, Ogan Soysal Marmara Grubu Vakfı"nı temsil ediyor. UNESCO"nun Kültürlerarası Diyalog Sek-reteryası"nda da ülkemizi istişari üye olarak temsil ediyoruz. Bütün bunları niye anlatıyorum? Bu ilişkiler bizlerin Avrasya"da başarılı olmasını sağlayan işbirlikleridir. On İkinci Avrasya Ekonomi Zirvesi"nde dünya çapında bir forum olan Viyana Ekonomik Forumu ile bir anlaşma imzalayarak işbirliği yapacağız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*