İstanbul'da en sıcak gün

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Kavurucu sıcaklar dün birçok bölgede bunaltıcı etki yaptı. İstanbul'da öğle saatlerinde 38 derece görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'da dün 38 dereceyi bulan hava sıcaklığı, son 4 yılın en yüksek değerine ulaştı. Tüm yurdu esir alan kavurucu sıcaklar, yarından itibaren mevsim normallerine dönecek.

Başta İstanbul olmak üzere, yurdun büyük kesminde bunaltıcı sıcaklar, vatandaşı canından bezdirdi. Özellikle öğlen saatlerinde İstanbul'da 38 dereceyi bulan hava sıcaklığı, şehir halkına zor anlar yaşattı. İstanbul, dün son 4 yılın en sıcak gününü geçirdi. Yüksek nem oranıyla birlikte, sıcaklığın etkisini daha da fazla gösterdiğini belirten yetkililer, özellikle kalp ve şeker hastaları, küçük çocuklar ile yaşlıları, gerekli olmadıkça öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaları konusunda uyardı. Hafta sonu olması nedeniyle İstanbul'da kalmak zorunda kalanlar, kendilerini boğazın serin sularına attı. Kimisi ise sahilde bir ağaç gölgesinde serinlemenin yolunu seçti. Yıllardır kimsenin denize girmediği Yenikapı-Sarayburnu sahilinde taşların üzerine havlusunu seren vatandaşlar, Boğaz'da serinlemeye çalıştı. Sıcak havadan, turistler de olumsuz etkilendi.

HAFTA BAŞI YAĞMUR GELİYOR

Pazar gününden sonra yurtta kavurucu sıcaklıklar etkisini yitirecek, Trakya, Marmara ve Batı Karadeniz'de sıcaklıklar mevsim normallerine dönerken, Ege, İç ve Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz Bölgesi'nde sıcaklıklar bir süre daha kendini hissettirecek. İstanbul'da ise boğucu sıcaklar hafta başından itibaren mevsim normallerine dönecek. Kentte bugün hava sıcaklığının 34-36 derece arasında olacağı yarın ve salı günleri ise yağış beklendiği belirtildi. Bugün bazı illerdeki en yüksek hava sıcaklıkları ise şöyle: İzmir 36, Antalya 32, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Adıyaman 43, Mardin, Çankırı, Elazığı ve Malatya 40, Karabük 41, Batman 42, Adana 34, Sakarya, Burdur 39 derece.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious