İstanbul'da enflasyon geriledi

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

İstanbul Ticaret Odası'nın perakende fiyatlar endeksi temmuzda yüzde 0.65 oranında düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜİK'in 3 Ağustos'ta açıklayacağı Türkiye geneline ilişkin temmuz enflasyonun da beklentilerin altında kalabileceğini ortaya koydu. İstanbul Ticaret Odasının perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan 1995 bazlı Ücretliler Geçinme Endeksi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0.65 oranında düştü. Ancak bunun temmuz ayları itibariyle son dört yıldaki en düşük azalış olduğu bildirildi. Temmuzda konut harcamaları yüzde 2.29, ulaştırma-haberleşmede harcamaları yüzde 1.25, sağlık harcamaları yüzde 1.21 ve ev eşyası harcamaları yüzde 1.14 oranında arttı. Giyim harcamalarında yaşanan yüzde 18.98 oranındaki yüksek mevsimlik azalış genel endeksi önemli ölçüde düşürdü.

İTO'nun perakende fiyatlar endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.75 oranında artarken, yıllık ortalamalara göre artış ise yüzde 11.10 olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk yedi aylık dönemindeki artış ise yüzde 3.25 düzeyinde kaldı.

TOPTAN FİYATLAR ARTTI

İTO'nun toptan fiyatlar endeksi ise temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0.13 oranında artış kaydetti. Bu temmuz ayları itibariyle son üç yılın en yüksek aylık artışı oldu. Toptan eşya fiyatları endeksi özellikle kimyevi maddeler, inşaat malzemeleriyle yakacak ve enerji maddeleri grubundaki fiyat artışları genel endeks artışında etkili oldu. Bu yıl şubat ayından itibaren yükseliş eğiliminde olan toptan eşya fiyatları endeksindeki yıllık artış oranı ise yüzde 9.09 olmuştur. Söz konusu endeksteki yıllık ortalamalara göre artış ise yüzde 5.83 olarak gerçekleşti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious