İstanbul'da 'faktoring şirketleri baskını' konuşuluyor

İstanbul'da 'faktoring şirketleri baskını' konuşuluyor.11990
  • Giriş : 18.10.2007 / 20:28:00

Yüksek faizle borç para verdikleri ve fahiş fiyattan çek kırdıkları iddiasıyla çeşitli factoring şirketlerine yönelik yapılan soruşturmada gözaltı sayısı 41'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, aralarında tanınmış factoring şirket sahipleri ve yöneticilerinin de bulunduğu kişilerin sorgusu sürerken, olayla ilgili 1 kişi daha gözaltına alındı.

Soruşturmada adı geçen 2 kişinin ise halen arandığı bildirildi. "Kayıt dışı tefecilik" olarak bilinen ve ikrazatçı olarak adlandırılan (ruhsatlı ödünç para veren) bu kişilerin yasadışı yollardan yüksek faizle borç para vermek ve fahiş fiyattan çek kırdırmak suretiyle devleti zarara uğrattıkları ileri sürülüyor.

Vergi kaçakçılığının önüne geçilmesi amacıyla başlatılan operasyonel çalışmanın ilk olması da dikkat çekiyor. Suça ilişkin 2005 yılında yürürlüğe giren ve yeni Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) belirtilen mevzuatın ardından ilk kez bu çapta büyük bir operasyon düzenlendiği kaydedildi.

Tefecilik iddialarına ilişkin 4 factoring şirket sahibinin yanı sıra şirketlerin yöneticileri ve çalışanları da gözaltına alınanlar arasında yer alıyor. Suçun işleyişinde aktif rol aldıkları iddia edilen "müşteri bulan", "çek kırdıran" ve "parayı tahsil eden" kişilerin kendi aralarında kurdukları iletişim ağıyla tefeci piyasaya hükmettikleri ileri sürüldü.

Müşterilerin talep ettiği paraların miktarına göre yüzde 8, 10 ve 12 oranlarındaki faizlerle para satışının gerçekleştirildiği ve aynı şekilde çeklerin kırdırıldığı iddia ediliyor. Kayıt dışı ekonomi yaptığı savunulan tefecilerin şuana kadar devleti yaklaşık 1 milyon dolar zarara uğrattıkları ileri sürülüyor.

İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, tefecilik yaptıkları iddia edilen factoring şirketlerine yönelik büyük çapta operasyon düzenlemiş operasyonda 40 kişi gözaltına alınmıştı. Bu kişilerin işyerlerinde yapılan aramalarda ise yüklü miktarda çek ve senet ile para hareketlerinin kayıtlarının tutulduğu 17 bilgisayara el konmuştu.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious