İstanbul'da hayat, yapılan zamlarla ateş pahası oldu

İstanbul'da hayat, yapılan zamlarla ateş pahası oldu.9073
  • Giriş : 25.10.2007 / 08:02:00

Türkiye'nin en çok göç alan şehri İstanbul'da hayat, suya ve toplu ulaşıma yapılan zamlarla ateş pahası oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbullular, en temel ihtiyaçlarına art arda yapılan yüksek oranlı zamları büyük tepkiyle karşıladı. Belediye yönetimini ve tüketici derneklerini telefon ve elektronik posta bombardımanına tutan İstanbullular, zamlar için belediye yöneticilerini protesto ederken, haklarını aramak için mahkemelere müracaat ediyor.

İstanbul'da suya ve ulaşıma yapılan zamlar tüketici derneklerinin telefonlarını kilitledi. Son bir ay içinde yüzde 134'lere varan zamlar vatandaşı isyan ettirdi. 1 Kasım'dan itibaren geçerli olacak su tarifesinin ardından hafta başında uygulamaya geçen ulaşım zammı ise vatandaşı şoke etti. İETT'nin akbile getirdiği yeni tarife ile tüketici ilk iki binişte yüzde 49,6 zamlı araca binecek. Uygulamada, toplu taşıma araçlarına birinci binişler 1,25 YTL olacak, ancak 2 saatlik sürede, her aktarma için 0,62 yeni kuruş aktarma ücreti ödenerek 5'i aktarma olmak üzere toplam 6 yolculuk yapılabilecek. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Engin Başaran, İstanbul'da günlük seyahat eden tüketicilerin büyük bir çoğunluğunun tek aktarma yaptığına dikkat çekiyor. İETT'nin sessiz sedasız gizli zam yaptığını söyleyen Başaran, çok sayıda vatandaşın derneklerine şikâyette bulunduğunu belirtiyor. Su zammının ardından telefonlarının kilitlendiğini aktaran Engin Başaran, tarifenin faturalara yansıdığında çok daha büyük bir tepki beklediklerini vurguluyor. Türkiye'de birçok apartmanın ortak sayaçtan kullandığını anlatan Tüketiciler Derneği Genel Başkanı, kademeli artışın nüfusu kalabalık ailelere büyük sıkıntı yaşatacağını bildiriyor. Son bir ay içinde İstanbul'da çok büyük zamlar yapıldığına dikkat çeken Başaran sözlerini şöyle sürdürüyor: "Birinin çıkarak yapılan bu zamların nedenini kamuoyuna anlatması lazım. Bir ay önce İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) vapur ücretlerine 1 YTL zam yapmıştı. İstanbullular bu kadar ağır yükün altından nasıl kalkacak?"

İstanbullular zammın ardından İETT ve belediye yetkililerini arayarak ve mailler atarak tepkilerini dile getiriyor. Vatandaşların çoğu aktarmanın kaldırılmasına tepki gösterirken İstanbul'da 120 dakikada hiç zam yapılmayan 6 aktarmanın yapılamayacağını kaydediyor. İşte vatandaşlardan gelen bazı tepkiler:

Adem Dalbay: Sayın Topbaş ve ekibi, sizler hesap yapmasını bilmiyorsunuz herhalde. Bu ülkede enflasyon tek hanelerde, 50 çift haneli bir sayıdır, sizin bunu bilmeniz gerekir.

Turan Gümüş: Enflasyonun yüzde 6-7 olduğunu söyleyen iktidar partisine mensup bir belediye yönetimi nasıl yüzde 50 zam yapabiliyor? Memura yüzde 2+2, ulaşıma yüzde 50 zam insafla bağdaşır mı?

Hakan Ak: Ben yaklaşık 1 aydır akbil kullanıyorum ve çok memnundum. Hatta bindiğim otobüs hattının hareket saatlerini de netten alıp print ettim ve çok verimli olarak otobüslerden yararlanıyordum. Belediyenin toplu ulaşımı özendirmek için, ulaşımı ucuzlatacağını beklerken, bu zam çok ters ve saçma oldu. Başka yerden gelir bulun!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious