İstanbul'da kaçak fırın kalmayacak

İstanbul'da kaçak fırın kalmayacak.23230
  • Giriş : 15.02.2009 / 08:35:00

'Kaçak ekmek fırınları' sorunu Hak-İş konfersansında gündeme getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


İstanbul'daki ekmek fırınları ve fabrikalarının sorunlarının tartışıldığı toplantıda, kaçak fırınlara dikkat çekildi. Akgün Oteli'ndeki toplantıda konuşan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, bürokrasiden, belediye uygulamalarından, denetimsizlikten, işçilikten, kayıtdışılıktan ve fırın enflasyonundan kaynaklanan sorunlara değindi.

En büyük önceliklerinin, yasal işlemlerini tamamlamadan çalışan kaçak fırınlar olduğunu belirten Uslu, bu fırınların, haksız rekabet ile devletin vergi ve sigorta kaybına yol açtığını kaydetti.

Buralarda çalışan işçilerin de haklarını alamadıklarına dikkati çeken Uslu, ''Özellikle mahalle aralarında, apartman altlarında fırınlar açılıyor. Modern işletmecilik yerine, adeta gecekondu fırıncılığı yaparcasına, hiçbir standarda uymadan üretim yapanlar var'' dedi.

Bu fırınlarda kullanılan malzemenin ve fırınlardaki yüksek ısının, binaların statiğini bozduğuna işaret eden Uslu, ''bu fırınların, binaların altında patlamaya hazır bombalara dönüşebileceği'' uyarısında bulundu.

Uslu, ''Belediyeye bunları 'denetle' diyorsunuz. 'Benim işim değil' diyor. Tarım il müdürlüğüne diyorsunuz, 'benim işim değil' diyor. Bir yetki karmaşası ve koordinasyon sorunu var'' diye konuştu.

-''DENETİM YOK''-

İTO Meclis Başkanı ve Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Başkanı Muharrem Keçeli de yasalara aykırı fırınların ''yerden biter gibi'' arttığını belirterek, ''Kapasitemizin üçte biriyle çalışıyoruz. Çok fırın yapılıyor. Kimse bakmıyor. Denetim yok'' dedi.

10 fırınla karşılanabilecek talep 30 fırınla karşılanmaya çalışılınca arz-talep dengesizliği oluştuğuna işaret eden Keçeli, ''Bundan dolayı da haksız rekabet oluyor. Fiyat düşüyor. Bu da ekmeğin kalitesini bozuyor. Devlet birtakım imkanlar tanısa, İstanbul'da fırın yapımını durdursa. Fakat kaliteli ekmeğe yönelse'' diye konuştu.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer de acil sorunlarının en başında fırın sayısı fazlalığının geldiğini kaydederek, ''Bunun ceremesini de İstanbul halkı çekiyor. Fırın fazlalığından dolayı halk ekmeği pahalı yiyor'' dedi.

Toplantıya, Hak-İş'e bağlı Öz Gıda-İş Sendikası üyeleri ile fırıncıları temsil eden türlü sivil toplum örgütlerinin üyeleri de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*