İstanbul'da kadınlar plajı

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Sıcağı ve nemiyle bunaltan İstanbul’un “ferahlama” noktaları dolup taşıyor. Fırsat bulan soluğu kendisi için “en uygun” yerde alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul yanıyor... Hava sıcaklığının 30’lu rakamları aştığı, nem oranının ise yüzde 43’lere yükseldiği kentte İstanbullular neredeyse nefes alamaz hale geldi. Ancak sıcağa rağmen kimileri her sabah işinin yolunu tuttu. Plajlara gidebilenler ise şanslı olanlardı.

6 YTL’ye serinle

Hafta boyunca Kilyos, Caddebostan, Küçüksu, Menekşe, Çiroz ve Poyraz plajları doldu taştı. Hafta sonları yaklaşık 70 bin kişiyi konuk eden plajlar hafta içi de tıklım tıklımdı. Hafta sonları dikkat çeken “erkek” egemenliğinin aksine hafta içi plajların tadını çıkaranlar kadınlar ve çocuklar oldu. Özellikle Karadeniz yönündeki plajlar kentten mümkün olduğunca uzak, suyu da temiz olduğu için İstanbullular’ın gözdesiydi. Kavak’taki Elmas ve Altınkum plajları dar gelirlileri ağırladı. 6 YTL giriş ücretini ödeyen serin sulara kavuştu. Hafta boyunca masalar dolma, börek ve karpuz tabaklarıyla donatıldı, çay demlendi. Gün batımına kadar denizin keyfi çıkarıldı. Sarıyer’deki Menekşe Plajı ile Beykoz’daki Poyraz sahilinde ise kadınlar kendilerine ayrılan özel plajlar sayesinde rahatça denize girdiler. Dün de karadan ulaşımın olmadığı Menekşe Koyu’na Eminönü ve Kadıköy’den sabah kalkan teknelerle gelen kadınlar ve çocuklar plaja adımlarını atar atmaz “Yelkenler fora” misali türbanlarını, pardesülerini çıkarıp bikinilerini, haşemalarını, mayolarını giydiler. Plajın çevresinde kuş uçurtmayan kadın görevliler sayesinde denizle buluştular. Denizden geçen tekneleri bile düdükle uyaran görevliler plaja kimsenin yaklaşmasına izin vermedi. Ailelerin de yararlandığı Poyraz plajı Beykoz’a 10 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen büyük ilgi gördü. Orman kıyısındaki plaja Beykoz’dan vızır vızır minibüs işledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious