İstanbul'da kar yağışı etkisini artırarak devam ediyor

İstanbul'da kar yağışı etkisini artırarak devam ediyor.14804
  • Giriş : 17.02.2008 / 15:09:00

Şiddetli kar yağışının devam ettiği İstanbul'dan kara kış manzaraları.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul'da kar yağışı etkisini artırarak devam ediyor. Kar yağışı nedeniyle, özellikle zincir takmayı ihmal eden sürücülerin kullandığı araçlar trafikte ilerlemekte zorlandı. Kayan ve yolda kalan araçların yardımına vatandaşlar koştu. Bu arada birçok vatandaş da karın keyfini çıkarmak için sokağa akın etti. Gecenin lerleyen saatleri olmasına rağmen kar topu oynayarak eğlenenlerin bulunması dikkat çekti.

İstanbul'un genelinde etkili olan kar yağışı gece daha da şiddetlendi. Kar yağışının zaman zaman tipiye dönüştüğü görüldü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait tuz araçları aralıksız çalışmasına rağmen, bir çok araç yolda kaldı. Aşırı soğuk ve yoğun yağış nedeniyle yolların karla kapanması, araçların ilerlemekte zorlanmasına sebep oldu. Zincirsiz araçlar yokuşlarda zor anlar yaşadı. Araçları kayan sürücülerin yardımına vatandaşlar koştu. Yolda kalan araçlar itilerek kurtarıldı.

Bu arada, İstanbul'un beyaza bürünmesini fırsat bilen vatandaşlar, gecenin geç saatlerinde sokağa dökülerek karın keyfini çıkardı. Soğuğa aldırış etmeden kar topu oynayarak eğlenenlerin arasında turistler vardı. Bir grup genç turist Sultanahmet'in beyaza bürünen meydanında kar topu oynayarak vakit geçirdi.KAR YAĞIŞI BELEDİYE EKİPLERİNİ ALARMA GEÇİRDİ

Büyükçekmece ve çevresinde yoğun olarak etkisini gösteren kar yağışı belediye ekiplerini alarma geçirdi. Büyükçekmece Belediyesi'nden yapılan açıklamada gece boyunca meydana gelen buzlanma ve don olaylarına tedbir olarak kar küreme çalışması ve tuzlama yapıldığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, oluşturulan kriz masasından yönetilen çalışmalar kapsamında, sağlık, tüp ve su gibi ihtiyaçların karşılanabilmesi için sosyal yardım ekiplerinin teyakkuz halinde tutulduğu ifade edildi. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ise yoğun kar yağışı nedeniyle belediye ekiplerinin 24 saat boyunca görevi başında olacağını, oluşturulan kriz masası kontrolünde yolların kapanmaması için yoğun bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti. Büyükçekmece ve çevresinde yoğun kar yağışı devam ediyor.


Devlet meteoroloji işleri Genel Müdürlüğü İstanbul'da kar yağışının Pazartesi sabah saatlerine kadar süreceğini açıklarken belediye ekiplerinin karla mücadelesi de devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından yönlendirilen ekipler, gece boyunca ana arterler, D-100 ve TEM karayollarında tuzlama ve kar kürüme çalışmaları yaptı. AKOM'dan alınan bilgiye göre, belediye ekipleri Cumartesi akşamdan Pazar sabah saatlerine kadar karla mücadelede 18.308 ton tuz ve 1.766 kilogram solüsyon kullandı. İlçe belediyeleri ile kamu kurumlarına da 210 ton tuz verildi. AKOM'un son ölçümlerine göre kar kalınlığı Ümraniye'de 15 Kâğıthane'de ise 18 santimetreyi buldu.


SOKAKTA KALANLAR TOPLANIYOR

Hava sıcaklıklarının sıfırın altında 4 dereceye düşmesi nedeniyle sokakta yaşayan vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri tarafından toplanıyor. Edirnekapı'da bulunan ilk bakım istasyonuna götürülen kimsesizler, banyo ve tıraş ihtiyaçları karşılandıktan sonra yeni elbise verilerek anlaşmalı otele yerleştiriliyor. Otele yerleştirilen vatandaşların tüm giderleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Daire Başkanlığı tarafından karşılanıyor. Çalışmalar kapsamında Pazar saat 09.00 itibariyle 100 vatandaş koruma altına alındı. Memleketine gitmek isteyen 9 kişi masrafları karşılanarak memleketlerine gönderildi. Kimsesiz vatandaşlardan 6'sı huzur evine 7'ise tedavileri yapılmak üzere hastaneye götürüldü.

Öte yandan kar nedeniyle İstanbul genelinde Pazar saat 01.00 ile 09.00 arasında 2'si yaralanmalı 191 maddi hasarlı Trafik Kazası meydana geldi. Kar yağışının deniz ulaşımını da aksattığı öğrenildi. Zaman zaman tipiye dönen yağış nedeniyle 09.30'da yapılması planlanan Yalova-Yenikapı feribot seferleri ile 18:15'de yapılması planlanan Armutlu-Yenikapı Bostancı deniz otobüsü seferleri karşılıklı olarak iptal edildi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious