İstanbul'da kimler nereden aday olacak?

İstanbul'da kimler nereden aday olacak?.13026
  • Giriş : 02.01.2009 / 12:00:00

İstanbul’un birçok ilçesinde önde gösterilen AK Parti’de aday adayı enflasyonu yaşanıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşan yerel seçimlerde herkesin merakla beklediği adaylık yarışını kimlerin göğüsleyeceğinin sonuçları henüz belli değil. Yarışı göğüslemek isteyen aday adayları, son günlerde kıyasıya bir yarış içerisine girdi.

İstanbul'un birçok ilçesinde önde gösterilen AK Parti'de aday adayı enflasyonu yaşanıyor.

İşi sıkı tutan AK Parti bir yandan temayül yoklamaları ve kamuoyu araştırmaları ile adayların durumlarını tespit ederken öte yandan da yaklaşan yerel seçimlerin hazırlığını sürdürüyor.

Seçimler öncesi kulislerde yapılan çalışmalar sonrasında İstanbul'un bazı ilçelerinin öne çıkan adaylarını ve CHP ile sıkı mücadele yapılacak ilçelerinin durumlarını analiz ettik.

Avcılar

CHP ile AKP arasındaki yarışın ciddi olarak yaşanacağı bir ilçe olarak gözüküyor Avcılar.

Bu ilçede seçimi AKP'nin kazanması ciddi olarak bölgede çok güçlü bir aday göstermesi ile mümkün gözüküyor.

CHP'nin güçlü olduğu Avcılar'da, AK Parti yarışta kolay havlu atmayacağının sinyallerini veriyor.

AK Parti'nin ilçedeki adayını diğer adayları beklemeden açıklaması seçim hazırlıklarını sağlıklı yürütmesi ve burada seçimin favorisi olması açısından son derece önemli.

CHP'nin kalesinde AK Parti'nin adayının kim olacağını büyük bir merakla bekliyor. Durumun netleşmesi ile birlikte ilçede kıyasıya bir yarış CHP- AK Parti arasında yaşanacak.

Arnavutköy

İstanbul'un çiçeği burnunda ilçesi Arnavutköy'de aday enflasyonu yaşanıyor. İsmi açıklanan 15 aday adayının yanı sıra birde ismi gizli tutulan aday adayından bahsediliyor burada.

Seçmen ve partililer arasında Başbakan'a yakınlığı ile bilinen Necmi Kadıoğlu tarafından da desteklenen Mustafa Akboğa ismi şimdiden ilçenin Ak Parti'li başkan adayı olarak anılmaya başlanmış bile.

Bağcılar

AKP'nin kalesi.

AKP'nin ezici oranda güçlü olduğu bu ilçede, mevcut Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı büyük bir sürpriz olmazsa aday.

AKP dışındaki diğer partilerin adaylarının şansının olmadığı seçimde Lokman Çağrıcı'nın olmaması seçimin sürprizi gibi gözüküyor.

Çağrıcı'nın mevcut ilçe teşkilatı ile ters düşen tutumu ise alternatif adaylardan Orhan Albayrak ve Eski Milletvekili Cahit Can'ın şansını artırıyor.

Bahçelievler

Osman Develioğlu ilçenin AK Parti cephesindeki tek aday adayı.

CHP adayı eski ANAP'lı, bir dönemin AK Parti'lisi Saffet Bulut'un kampanyalarına karşı Osman Develioğlu'nun halka kendisini anlatması sandığın belirleyici özelliği olacak.

İlçede Büyükşehir'in de desteğini alarak ciddi yatırımlar yapan Osman Develioğlu'nun adaylığında bir sorun gözükmüyor ancak seçim sonuçları için aynı kesinlikte konuşmak şu an için çok zor.

Osman Develioğlu ile seçim kampanyasına ciddi rakamlar ayıran Saffet Bulut arasındaki yarışın kazananını belirlemek için adayların önünde zorlu bir maraton var.

CHP'nin seçim kampanyasında özellikle yoğunlaştığı ve AK Parti'nin elinden almak istediği Bahçelievler'de AK Parti'nin ivedi olarak adayını açıklayarak icraatlarını anlatmaya ihtiyacı var.

Seçimde elindeki belediyeyi kaybetmek istemeyen AK Parti teşkilatının ciddi anlamda efor sarfedeceği ilçelerin başında geliyor Bahçelievler. Yapılan anketler, Osman Develioğlu'nu açık farkla önde gösteriyor.

Bayrampaşa

İlçede belirsizlik sürüyor.

Mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Bürge'nin dördüncü dönem için aday gösterilmeyeceği söylentilerinin iyice belirginleştiği, O'nun bu güne kadar göstermiş olduğu başarılarının önüne çoktan geçmiş durumda.

İlçede Belediye Başkanlığını sürdüren Hüseyin Bürge'nin aday gösterilmemesi durumunda en şanslı isim olarak Başbakan'a yakınlığı ile tanınan Atilla Aydıner adaylık yarışını kazanmaya çok yakın.

Bayrampaşa AK Parti'nin güçlü olduğu ilçelerden birisi fakat göçmen oylarını toplamak için CHP'nin yapacağı çalışmalar da seçimin galibinin belirlenmesinde etkili olacak.

Beyoğlu

AKP'nin en genç belediye başkanlarından birisi olan Ahmet Mispah Demircan'ın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak rakipleri de küçümsenmeyecek kadar güçlü ve parti içerisinde kulis çalışmalarını yürütüyor.

CHP Beyoğlu'nda gazeteci Mustafa Dolu ve Eski milletvekili Hüsnü Okçuoğlu'ndan birisi ile AK Partiye karşı yarışacak.

CHP'nin özellikle almak için yoğun çaba sarf edeceği vizyon ilçe Beyoğlu'nda AK Parti çok büyük bir sürpriz yaşanmazsa, Demircan ile seçimi kazanmaya yakın gözüküyor.

Esenler

Seçim kampanyasının en renkli geçeceği ilçelerin başında geliyor Esenler.

CHP bu ilçede seçimin havlusunu çoktan attı bile. Önce ismi CHP kulislerinde aday olarak geçen daha sonra DSP'den Belediye Başkan adayı olan Zekeriya Beyaz burada seçimlere renk katacak.

Seçmene yapılması güç vaatler ile giden Beyaz, çoktan çalışmalarını başlattı ve ilçe halkı tarafından yapılması hayali vaatler ürettiği iddia edilen aday damgasını yedi bile.

Üç dönemdir Esenler'de belediye başkanlığını başarıyla yürüten Mehmet Öcalan'ın durumu buradaki yarışın şeklini belirlemede en önemli etken. Adaylık başvurusunda bulunmayan Mehmet Öcalan'ın desteğini alacak aday adayının şansı yüksek olduğu parti kulislerine damgasını vurmuş durumda.

Esenler'de, en şanslı aday Esenler halkının çok sevdiği Uğur Tayfur. Esenler Belediyesinde Mehmet Öcalan'ın koordinatör başkan yardımcılığı görevini yürüten Tayfur, vatandaşlar tarafından çok seviliyor. İlçede AK Parti tarafından yapılan kamuoyu araştırmasında da Uğur Tayfur'un isminin önde çıkması şansını biraz daha artırdı. Partide yapılan temayül yoklamasında da ciddi oy alacağı parti kurmayları tarafından dile getiriliyor.

AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu'nun köylüsü Osman Demir'in ilçeden aday adayı olması ise torpille isminin öne çıkmasına neden olur mu sorusunu akıllara getiriyor?

DSP'nin adayı Zekeriya Beyaz'ın renk katacağı Esenler'deki seçimlerde ilginç olan ise birçok CHP'li dernek ve vatandaşında Uğur Tayfur'u destekleme kararı almış olması.

Tayfur'un aday gösterilmemesi durumunda ise ilçenin sürprizi Yavuz Selim Tuncer ya da Mehmet Sirkeci olarak gösteriliyor.

Fatih

Resmi adaylık başvurusunu yapan Belediye Başkanı Mustafa Demir en şanslı aday. Fatih'le birleşerek kapatılan Eminönü'nün son belediye başkanı Nevzat Er başka ilçeden aday gösterilmezse burada sürpriz olabilir.

Nevzat Er'in başka bir ilçeden de aday gösterilme ihtimali de kulislerde konuşulanlar arasında.

Eyüp

Bu ilçede yarışın Osman Köksal, Deniz Köken arasında geçeceği ve son kararı Başbakan'ın vereceği AKP kulislerinden dışarıya yansıyan fısıltıların başında geliyor.

Geçtiğimiz seçimde Deniz Köken'i son anda listeden çıkaran Başbakan'ın bir vefa gösterip onu bu dönemde aday yapması ihtimalinin olduğunu da söyleyebiliriz.

Ancak AK Parti Genel Merkezinde İdris Naim Şahin'le çalışmış olan Osman Köksal'ın şansı da Deniz Köken'e yakın gözüküyor.

Güngören

İlçede en güçlü aday adayı mevcut Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman.

Karaman'ın karşısında ise Trabzon'un eski futbolcusu Lemi Çelik CHP adayı olarak Karadeniz oylarına talip. Karadeniz kökenlilerin yoğunlukta olduğu Güngören'de adaylar belli ama sonuçları kestirmek için henüz erken.

Seçimin renkli geçeceği sporcuların destek için ilçedeki seçim kampanyasında boy göstereceği yer olacak Güngören.

Küçükçekmece

Adaylığına kesin gözüyle bakılan Aziz Yeniay'ın burada seçimi bir kez daha kazanacağı güçlü iddialar arasında.

DSP'nin AK Parti'ye kaptırdığı Küçükçekmece'deki seçimleri kazanmak için CHP ilçede yoğun çalışmalarına başladı bile.

Göçmen oyları ilçede kazananı belirleyici özellik olarak ortaya çıkıyor.

Başakşehir

İstanbul'un çiçeği burnunda ilçesi Başakşehir AKP'nin kolay kazanacağı ilçelerin başında geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın buradan aday gösterileceği ve diğer adayların şansının çok az olduğu AK Parti kulislerine damgasını çoktan vurdu.

Küçükçekmece AK Parti kurucu başkanı Mevlüt Uysal aday adayları arasındaki diğer güçlü isim. Uysal'ın Başbakan tarafından tanınıyor olması O'nun açısından büyük avantaj olarak gözüküyor.

Kiptaş Genel Müdürü ismet Yıldırım ise son anda adaylık yarışına katılan isim oldu burada. Gümüşdağ'ın adaylıkta ısrarı olmazsa ilçede seçim Uysal ve Yıldırım arasında yapılacak sinyallerini veriyor.

Ümraniye

AK Parti Hasan Can'la yeniden bu ilçeyi kazanıp hizmet etmek istiyor. CHP ise Alevi seçmenlerin oyunu alarak seçimi kazanmak için bastırıyor.

Hasan Can Ümraniye'de bir kez daha seçimi kazanacak güçte gözüküyor.

Sultanbeyli

AK Parti'nin banko ilçesi. Muhafazakar seçmenlerin ve özellikle Gümüşhane nüfusunun yoğun olduğu ilçede Vahit Olgun ismi bir adım önde gözüküyor.

Eski ilçe Başkanı Hüseyin Keskin temayül yoklamasında Vahit Olgun'la yarışacak gibi.

Mevcut Belediye Başkanı Alaaddin Ersoy'un adaylık yarışında pek şansı olmadığı AK Parti cephesinde ciddi olarak dile getiriliyor.

İlçede AK Parti dışında başka bir partinin kazanması ise hiç mümkün gözükmüyor.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*