İstanbul'da kuduz paniği

İstanbul'da kuduz paniği.12171
  • Giriş : 17.09.2008 / 09:04:00

6 kişiyi ısıran köpek kuduz çıkınca mahalle karantina altına alındı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Tarım İl Müdürlüğü, Yakuplu Beldesinde 6 kişiyi ısıran köpeğin kuduz olduğunun tespit edilmesi üzerine Merkez Mahallesinde karantina tedbirleri alındığını bildirdi.

Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Müdürlüğün yetki sınırları içindeki tüm tedbirlerin alındığını, bunun yanı sıra diğer kurumlarla koordineli hareket edildiğini kaydetti.

11 Eylül Perşembe günü 6 kişiyi ısıran ve daha sonra ölen köpeğin kuduz olduğunun tespit edildiğini bildiren Kavak, olayın gerçekleştiği Merkez Mahallesinde karantina tedbirlerinin uygulamaya konulduğunu vurguladı.

Kavak, ısırma olayının gerçekleştiği gün ''geçici karantina'' ilan edilen mahallede, köpeğin hastalıkla ilgili tahlil sonuçlarının müspet çıkması üzerine 6 ay sürecek ''daimi karantina'' uygulamasına geçildiğini kaydetti.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de ısırılan kişilerin olayın yaşandığı günden itibaren müşahede altına alındığını ve aşılarının yapılmaya başlandığını bildirdi.
Yetkililer, hastaların aynı gün, bünyelerinde kuduz birimleri bulunan Çatalca, Esenyurt, Büyükçekmece devlet hastaneleri ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk aşılarının yapıldığını, genel durumlarının iyi olduğunu ve yatarak tedavi gören hasta bulunmadığını kaydettiler.

-YAKUPLU BELEDİYESİNİN AÇIKLAMASI-

Öte yandan, Yakuplu Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Yakuplu İhlas 1. Kısım Evlerinin bulunduğu mahallede 11 Eylül Perşembe günü meydana gelen 6 ısırma vakası sonrası belediyeye yapılan müracaatın hemen ardından köpeğin Veterinerlik Müdürlüğü ekiplerince yakalandığı belirtildi.

Köpeğin, Hayvan Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezinde müşahede altına alındığı ve birkaç saat sonra öldüğü kaydedilen açıklamada, bunun üzerine kuduz olup olmadığına yönelik tespitin yapılması için aynı gün Pendik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne gönderildiği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*