İstanbul'da minibüsler trafikten kaldırılacak

  • Giriş : 09.11.2007 / 20:53:00
  • Güncelleme : 09.11.2007 / 20:08:27

Metrobüsün Mecidiyeköy etabını 2008 yılı içinde bitireceklerini belirten Topbaş, bu hat tamamlandığında günde 400-430 bin civarında yolcu taşınacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüsün Avcılar-Cevizlibağ arasında faaliyete geçmesiyle birlikte gelirleri düşen minibüslerin düşey hatlar üzerinde çalışmaları, farklı boyutta sistem içine dahil edilmeleri veya otobüs şekline dönüştürülmeleri gibi bazı çalışmalar bulunduğunu belirterek, bu sorunun yılbaşına kadar çözümlenmesi talimatı verdiğini söyledi.

Topbaş, Saraçhane'deki belediye binasında düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.Bir gazetecinin, "Avcılar-Cevizlibağ arasında metrobüsün hizmete girmesiyle minibüs yolcularında azalma oldu. O hatta çalışan minibüslerle ilgili bir çalışma olacak mı'" şeklindeki sorusu üzerine Topbaş, minibüs esnafının mağdur olmaması için minibüslerle ilgili bir çalışmaları bulunduğunu ifade etti.

Minibüslerin düşey hatlar üzerinde çalışmaları, farklı boyutta sistem içine dahil edilmeleri veya otobüs şekline dönüştürülmeleri gibi bazı çalışmalar olduğunu belirten Topbaş, bu sorunun yılbaşına kadar çözümlenmesi talimatı verdiğini söyledi. Topbaş, "Yılbaşını geçmemesi gerekir, çünkü vatandaş mağdur oluyor. Gelirleri oldukça düştü" dedi.

400-430 BİN YOLCU

"Metrobüse çok övgüler aldıklarını" anlatan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hatta Beylikdüzü'ne kadar uzatılması isteniyor. Mecidiyeköy'e gelince daha farklı olacağına inanıyoruz. Beylikdüzü'ne büyük bir talep var ama yol genişlemeleri, yapılan çalışmalar ciddi maliyetler getiriyor. Bizim Bakırköy'den Beylikdüzü'ne daha sonra Silivri'ye gidecek bir metro çalışmamız var. Metro yapıldığında bu sistemin Beylikdüzü'ne kadar olan bölümüne ihtiyaç kalmayacak. Geçici bir süre için böyle bir yatırımı da doğru bulmuyoruz. Kaynak açısından çok da rahat değiliz. Bunu şu anda yapma imkanımız yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious