İstanbul'da Nevruz adı altında PKK propagandası

İstanbul'da Nevruz adı altında PKK propagandası.22064
  • Giriş : 24.03.2008 / 04:18:00
  • Güncelleme : 24.03.2008 / 01:03:43

DTP İstanbul İl Başkanlığı tarafından çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle düzenlenen ''Nevruz kutlaması'', Kazlıçeşme'de düzenlendi. Kutlamada teröristbaşı Apo posteri elden ele dolaştı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kutlamada, terör örgütü PKK'nın renklerini simgeleyen bez parçalarının kullanıldığı ve bazı grupların terör örgütü elebaşı lehine sloganlar attığı görüldü. Bu sırada, ''sadece belirlenen sloganların atılması çağrılarının'' yapıldığı dikkati çekti.

Yabancı basın mensuplarının da ilgi gösterdiği etkinlikte, bir grup ''Öcalan'sız dünyayı başınıza yıkarız'' yazılı bir pankartı kutlamalar boyunca alanda dolaştırdı.

Etkinlikte konuşan DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bölücülerle görüşmeyeceğini söylediğini'' ifade ederek, ''Evet bu ülkede bölücülük yapan var. Bölücülük yapan Sayın Başbakan'dır, Deniz Baykal'dır, Bahçeli'dir'' dedi.

Tuncel, ''Hükümetin 'çözüm istediğini' söylediğini, ancak bu konuda somut bir adım atmadığını'' iddia etti.

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da herkesin Nevruz bayramını kutladığını belirterek, ''Ancak Hakkari'de, Van'da, Siirt'te hala şiddetten medet umanlar bulunduğunu'' savundu.

''Artık dağlara doğru hareket etmeyeceklerini'' ifade eden Sakık, ''birlik oluşturarak, dağları şehre dahil edeceklerini, öyle bir demokrasi istediklerini'' söyledi.

Sakık, ''Çünkü artık kan ve şiddet istemiyoruz. Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Sorunun çözümü ne Erbil ne Kuzey Irak'a operasyondur. Sorunun çözümü TBMM'de olmalıdır. Onun için örgütümüzün çatısı altında toplanın'' dedi.

DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Nevruz mesajını anımsatarak, ''Erdoğan'ın 'Nevruz'un barış ve kardeşlik bağlarını güçlendirmesini' temenni ettiğini, ancak 'kutlamalarda yakılan ateşin Nevruz ateşi değil, huzursuzluk ateşi olduğunu' söylediğini'' belirtti.

Ergenekon operasyonuna da değinen Ayna, ''AK Parti'nin bir derin devleti yıkarken, kendi derin devletini yarattığını'' öne sürdü.

EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel de, ''Hükümetin hem 'terör' diyerek, sınır ötesi operasyona onay verdiğini hem de Kürt sorununa yönelik göstermelik paketler açtığını, bunun adının ikiyüzlülük olduğunu'' savundu.

Kutlamada terör örgütü elebaşının olduğu belirtilen mesaj da okundu.

Çeşitli kuruluş ve sivil toplum örgütünün temsilcilerinin de katıldığı kutlamalar olaysız şekilde tamamlandı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Öte yandan, etkinlikler nedeniyle panzerler desteğindeki ''Çevik Kuvvet'' ekipleri ile çok sayıda polis bölgede önlem aldı. Güvenlik önlemine bir askeri birlik de destek verdi.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Büro Amirliği'nin en üst katından izlediği önlemler çerçevesinde, 2 polis helikopteri de havadan meydandaki kutlamalara katılan gruplar hakkında bilgi toplayarak, polis yetkililerine bildirdi.

Etkinlikler öncesi etrafı barikatlarla çevrilen Kazlıçeşme Meydanı'na girmek isteyenler, polisin oluşturduğu 3 ayrı arama noktasında üzerleri ve çantaları aranarak içeri alındılar.

Aramalar sırasında, üzerlerinde kesici, delici aletler, yasa dışı afiş ya da pankartların bulunduğu belirlenen kişiler ile durumları şüpheli görülen bazı şahıslar polis tarafından gözaltına alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious