İstanbul'da PKK operasyonu!

  • Giriş : 09.10.2007 / 17:41:00

Terör örgütü PKK'nın yurt dışında bulunan kamplarında eğitim aldıktan sonra sansasyonel eylemler yapmak üzere İstanbul'a gönderildikleri iddiasıyla yakalanan 6 kişiden 4'ü tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, terörle mücadele ve istihbarat şube müdürlüklerince 3-5 Ekim 2007 tarihleri arasında koordineli olarak gerçekleştirilen operasyonda, terör örgütünün yurt dışında bulunan kamplarında bombalama, sabotaj ve suikast eğitimi aldıktan sonra sansasyonel nitelikte eylem gerçekleştirmek üzere İstanbul'a gönderilen 3 kişi ile bunlara yardım ve yataklık ettikleri öne sürülen 3 kişi yakalandı.

Bu kişilerin üzerlerinde ve evlerinde yapılan aramalarda, 3 adet düzenek haline getirilmiş cep telefonu, bomba yapımında kullanılan malzemeler, 4 adet mini termos, 1 adet metal kumbara, 2 bin 300 ABD doları, 1 adet sahte nüfus cüzdanı, 11 adet CD, 2 adet cep telefonu, 5 adet sim kart, 3 adet telefon kartı, şifreli dokümanlar ve örgütsel fotoğraflar ele geçirildi.

Yakalananlar arasında bulunan 2 kişi, örgütsel faaliyetlerinden dolayı 6 Ekim 2007 tarihinde Batman İl Jandarma Komutanlığına teslim edildi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan Gülbahar Alpsoy, Keziban Dal, Naci Tanrıkulu ve Mehmet Mustafa Ekinci ise Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine sevk edildi.

Savcılıkça sorguları yapılan bu kişilerden Gülbahar Alpsoy ''yasa dışı örgüte üye olmak'', Keziban Dal, Naci Tanrıkulu ve Mehmet Mustafa Ekinci de ''yasa dışı örgüte yardım ve yataklık etmek'' suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.

Nöbetçi İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tekrar sorgulanan 4 kişi, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kağıthane'de ''Zeynep'' adına düzenlenen sahte kimlikle gözaltına alınan 25 yaşındaki Gülbahar Alpsoy'un, ifadesinde ''2001 yılında İran'a gidip, 2005 yılında da terör örgütü PKK'nın kampları bulunan Kandil Dağı'na geçtiğini, burada eğitim aldığını ancak böbrek rahatsızlığı nedeniyle eğitimlere katılamadığı için tedavi olmak amacıyla Türkiye'ye geldiğini'' söylediği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious