İstanbul'da Ramazan Ayı'nın ilk iftar coşkusu yaşandı

  • Giriş : 13.09.2007 / 21:46:00

İstanbul'da çok sayıda vatandaş, ilk iftarlarını Şehremini'deki Oruç Baba Türbesinde açtı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fatih Belediyesince yeniden düzenlenen Oruç Baba Türbesinde iftarlarını açmak isteyen vatandaşlar, öğleden sonra buraya gelmeye başladı. Kalabalık iftar vakti yaklaştıkça arttı. İftarlarını, inanışa göre Oruç Baba'nın açtığı gibi sirke ve ekmekle açan vatandaşlar, dileklerinin gerçekleşmesi için dualar etti.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kalabalıktan bazıları da Kuran-ı Kerim okudu. Vatandaşlar, iftarlarını açtıktan sonra Oruç Baba'nın mezar taşına ellerini ve cüzdan, anahtar gibi çeşitli eşyalarını sürerek dilekte bulundu. Kalabalık nedeniyle Oruç Baba Türbesine çıkan sokaklarda metrelerce uzunluğu bulan kuyruklar oluştu. Kuyruk, Millet Caddesine kadar uzandı. Bu arada, türbeye çıkan yollarda bazı vatandaşların sirke satışı yaptıkları görüldü.

ORUÇ BABA

 Ramazan aynının ilk iftarını Oruç Baba Türbesinde açanların dileklerine kavuşacaklarına inanılıyor. Oruç Baba olarak anılan kişinin, eski zamanlarda yine aynı semtte yaşadığı, çok fakir olduğu halde orucunu tutup, iftarını da bir parça kuru ekmek ve sirkeyle açtığı rivayet ediliyor.

Bir başka inanışa göre de Oruç Baba'nın 1453 yılında İstanbul kuşatmasında savaşan bir asker olduğu söyleniyor. Askerlere su ve yemek tedarik etmekle görevli olan Oruç Baba'nın, su kıtlığında bile askerlere su dağıtmayı sürdürdüğüne, ''Baba'' lakabının da buradan geldiğine inanılıyor.

EMİNÖNÜ'NDE İFTAR

 Eminönü Belediyesince, Eminönü Meydanında kurulan çadırda Ramazan ayının ilk iftarını, İstanbul Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı verdi. İstanbul Valisi Muammer Güler ve eşi Neval Güler, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ile sanatçı Orhan Gencebay ve eşi Sevim Emre'nin de katıldığı iftarda, vatandaşlara çorba, tas kebabı, pilav, ayran ve tatlıdan oluşan iftar yemeği dağıtıldı. İftarlarını vatandaşlarla yapan Vali Muammer Güler ve eşi Neval Güler, yemekten sonra vatandaşlarla dua etti.

Vali Güler, gazetecilerin soruları üzerine, geleneksel olarak her yıl ilk iftarlarını bu çadırda verdiklerini belirterek, vatandaşlarla iftar sofrasında bulunmanın huzurunu yaşadığını söyledi. Ramazan ayı boyunca sık sık vatandaşlarla olacaklarını, fakir fukara sofralarında bulunacaklarını ifade eden Vali Güler, hali vakti yerinde olan kişilerin fakir fukaraya yardımcı olmalarını istedi.

Vali Güler, paylaşmanın önemine işaret ederek, ''Allah birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmasın. Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum'' dedi. Sanatçı Orhan Gencebay da halkla birlikte aynı karavanayı, aynı duyguyu paylaşmanın çok güzel bir şey olduğunu söyledi. Çadırdaki iftar yemeğine birkaç turistin de katılması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious