İstanbul'da Ramazan hazırlıkları

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

İstanbul Müftülüğü, yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle bazı düzenlemeler gerçekleştirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul genelinde 38 camide hatim ile teravih Namazı kıldırılacak. Ramazan ayı etkinlikleri çerçevesinde Hz Ali'nin şehit edilmesinin yıldönümünde başta Hz. Muhammed olmak üzere, Ehl-i Beyt'in, Sahabe-i Kiram'ın, bütün devlet ve İslam büyüklerinin ruhları için mevlid programı düzenlenecek. Ramazan ayı boyunca Dar'ül-aceze, hapishane ve benzeri yerlerdeki vatandaşlar için özel programlar düzenlenecek. Vatandaşların dini konularda sağlıklı bilgi alabilmeleri için İstanbul Müftülüğü bünyesindeki "Fetva Heyeti" görevlilerinin sayıları artırılacak.
Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte İstanbul Müftülüğü, vatandaşların manevi ihtiyaçlarının daha etkin şekilde karşılanabilmesi için bir dizi uygulama başlattı. İstanbul Müftülüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, yetkili kişiler ve vaizler için 7 bin 350 program hazırlandığı belirtildi. Buna göre, Ramazan ayı boyunca Eminönü Şehzadebaşı Camii'nde 21 hafızın eşliğinde hatim ile Teravih Namazı kıldırılacak ve bir ilahi grubu da programda yer alacak. Bunun dışında İstanbul genelinde 38 camide de hatimle Teravih namazı kıldırılacak.

Eminönü-Süleymaniye ve Üsküdar-Mihrimah Sultan Cami'lerinde Cumhur Müezzinliği gerçekleştirilecek. Camilerin ses ve ışık düzenleri için iyileştirme çalışmaları yapılacak. Dini konularda vatandaşlardan gelebilecek soruların cevaplanması için müftülük bünyesinde bulunan Fetva Heyeti'nde bulunan görevlilerin sayısı artırılacak. Öte yandan Ramazan ayı boyunca Dar'ül-aceze, Hapishane ve benzeri yerlerdeki vatandaşlar için de özel programlar düzenlenecek. Sultanahmet Camii'nde Ramazan ayı boyunca pazar günleri vaaz programı düzenlenecek. Diğer taraftan İstanbul'da ulaşım nedeniyle sorun yaşayabilecek vatandaşlar düşünülerek her sene olduğu gibi yine yatsı namazı 30 dakika geç kılınacak.

Açıklamada, bu yıl Hz Ali'nin şehit edilmesinin 1345. yıldönümü nedeniyle özel programlar düzenleneceği de belirtildi. Bu kapsamda başta Hz Muhammed olmak üzere Ehl-i Beyt'in Sahabe-i Kiramın, devlet ve İslam büyükleri için merkezi bir camide Mevlit programı düzenlenecek. Program kapsamında Hz Ali ve Ehl-i Beyt hakkında bilgilendirme amaçlı sohbetler yapılacak.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı da Ramazan ayında vaaz ve dini programların içeriğine yönelik olarak bazı konulara dikkat edilmesini istedi.

Buna göre olağan dini konular yanında Türkiye'de ve dünyada gelişen olaylara karşı vatandaşların kardeşlik duygularına hitap edilmesi istendi. Ayrıca Ramazan ayı boyunca camilerde ilgisiz ve yetkisiz kişilerin namaz kıldırıması ve konuşma yapmasına da kesinlikle izin verilmeyeceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious