İstanbul'da sağanak yağış

İstanbul'da sağanak yağış.13865
  • Giriş : 29.02.2008 / 08:30:00

Akşam saatlerinde başlayan yağmur, su baskınlarına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da sağanak yağış su baskınlarına neden oldu. Bağcılar'da dere yakınında bulunan bodrum kattaki 2 daireyi su bastı. Evlerde yaklaşık 30 santimetre lağım suyu birikintisi oluşurken, eşyaların birçoğu kullanılamaz hale geldi.

Akşam saatlerinde başlayan yağmur, kendisini yer yer sağanak bir şekilde hissettirdi. Yağmur nedeniyle yokuş sokaklar adeta dereyi andırdı. Evleri derenin kenarında bulunan vatandaşlar olumsuz yönde etkilendi. Kanalizasyonların tıkanıp, taşması sonucu Kazım Karabekir Mahallesi 2/6 Sokak no:19, ve 21'deki apartmanların bodrum kattaki dairelerini su bastı. Lağım suyunun yüksekliği evde yaklaşık 30 santimetreye kadar ulaştı. Evdeki eşyaların büyük çoğunluğu ıslanarak kullanılamaz hale geldi. Atık suyu kendi imkanlarıyla da dışarı çıkarmaya çalışan ev sahipleri durumu İSKİ ve itfaiye ekiplerine haber verdi. Vatandaşlar İSKİ'ye ait vidanjörün geç geldiğini iddia etti. Adeta gölü andıran evlerdeki su, vidanjör yardımıyla boşaltıldı. Su baskını sonrası eve bakan vatandaşlar eşyaların çoğunun kullanılamaz hale geldiğini gördü.

Evini birden su bastığını söyleyen Nuran Atılgan, "Olay çok ani gelişti. Su baskınından sonra eve daha çok su girer diye, dış kapıyı bile açamadım. Çocuğumu zor kurtardım" dedi. Evlerinin daha önce de su bastığını ifade eden Atılgan, "Belediyeye sorunu anlattık. Ancak; bu soruna çare bulmadılar. Şimdi eşyalarım kullanılamaz halde. Atık su olması nedeniyle, eşyalar bir daha kullanılamadan atılacak" dedi.

Su baskının yağmurlu havalarda dar girişli kanalizasyon tünellerinden kaynaklandığını öne süren diğer mağdur ise, "Kapaklar daha geniş yapılsa, su tıkanmıyacak ve evimizi su basmıyacaktı. Birçok kere belediyeye giderek, su baskının nedenini ve çözüm yollarını söyledik. Ancak belediye bizimle ilgilenmedi" diye konuştu. Çocuğunun su baskınından son anda kurtarıldığını belirten mağdur baba, eşyalarının kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious