İstanbul'da 'sansasyonel' eylem yapacaklardı

  • Giriş : 26.05.2007 / 18:10:00

İstanbul'da terör örgütüne yönelik operasyonda 1'i kadın 10 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şüpheliler arasındaki kadının, İstanbul'da vücuduna saracağı patlayıcı madde ile eylem yapmayı amaçladığı ve örgüt mensuplarından patlayıcı madde beklediği bildirildi.

İstanbul'un çeşitli ilçelerinde düzenlenen 3 ayrı operasyonda, geçen yıl Bayrampaşa'da bir internet kafede gerçekleşen ve 1 kişinin ölümü, 7'si polis memuru 16 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlama olayına karıştıkları belirlenen 1'i kadın 10 kişi yakalandı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, terör örgütüne yönelik İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleriyle ortaklaşa gerçekleştirilen operasyonda, örgütün yurt dışındaki kamplarında bombalama, suikast ve sabotaj eğitimi aldıktan sonra “sansasyonel nitelikte” eylem yapmak amacıyla İstanbul'a gönderilen 2 örgüt mensubu ile bu kişilere yardım ve yataklık eden 2 kişi yakalandı.

Eyüp ve Gaziosmanpaşa'da yapılan operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin bulundukları ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramada, patlayıcı madde düzeneği hazırlamakta kullanılan malzemeler, 1 adet kuru sıkı tabanca, 2 adet sapan, 3 adet kar maskesi, 186 adet metal bilye, sahte nüfus cüzdanı ve pasaport, örgütsel yayın ve doküman, 100 ABD Doları ile cep telefonu ve sim kartları ele geçirildi.

Polis yetkilileri, söz konusu operasyonda yakalanan şüpheliler arasında bulunan ve kurye olduğu belirtilen Nure Sincar (63) ile Hakkı Kılıç, İshak Aybergüler'in çıkarıldıkları mahkemece “Yasadışı örgüt üyesi olmak” suçundan tutuklandığını, diğer kişinin ise savcılıkça serbest bırakıldığını bildirdiler.

EYLEM İÇİN PATLAYICI BEKLİYORDU

Üsküdar'da düzenlenen ikinci operasyonda ise aynı örgütün yurt dışı kamplarında eğitim aldıktan sonra sansasyonel eylem yapmak için kente gönderildikleri anlaşılan Gülzemin K. (35) ile kendisine kuryelik ve yardım yataklık yapan Rıfat A. ve Mehmet Emin A. gözaltına alındı.

Bu kişilerden ise 3 bin 225 ABD Doları, 26 bin Irak Dinarı, örgütsel yayın ve dokümanlar, cep telefonları, sim kart, pasaport ve nüfus cüzdanları elde edildi.

Yetkililer, şüphelilerden Gülzemin K'nın, 8 yıl önce örgüte katıldığını, 2 yıl önce rahminde kist oluştuğu için Kuzey Irak'taki Erbil'de bir hastanede tedavi gördüğünün belirlendiğini kaydettiler.

İlköğretim okulu mezunu olan Gülzemin K'nın, daha sonra örgütün sözde askeri kanat sorumlusu “Erdal Bahoz” kod adlı Suriye uyruklu Fehman Hüseyin'in talimatıyla eylem yapmak için Kuzey Irak üzerinden yasa dışı yollarla Türkiye'ye gönderildiğini ifade eden yetkililer, söz konusu kadının, İstanbul'da vücudunu saracağı patlayıcı madde ile eylem yapmak için örgüt üyelerinden mühimmat beklediğinin tespit edildiğini bildirdiler.

Yetkililer, söz konusu mühimmatın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölücü örgüte yönelik olarak son dönemlerde Güneydoğu'da yaptığı operasyonlar nedeniyle geciktiğinin sanıldığını vurguladılar.

Gülzemin K, Rıfat A. ve Mehmet Emin A. şubedeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gönderildi.

İNTERNET KAFEDEKİ PATLAMA OLAYI AYDINLATILDI

Ümraniye ve Gaziosmanpaşa'da yapılan operasyonda da, örgütün yurt dışındaki kamplarında aldıkları eğitimin ardından sansasyonel eylem yapmak için İstanbul'a gönderildikleri belirtilen E.B ile kendisine yardım ve yataklık yapan 2 kişi yakalandı.

Gözaltına alınan E.B ile arkadaşlarının üzerlerinde ve evlerinde yapılan aramada, patlayıcı madde düzeneği hazırlanmasında kullanılan malzemeler, 2 adet tabanca, 1 adet susturucu, 2 adet şarjör, 72 adet fişek, kırsal alandaki örgüt mensuplarına ait fotoğraflar, sahte nüfus cüzdanı ile örgütsel yayın ve doküman bulundu.

Şüphelilerin yapılan sorgusu sonucu 9 Şubat 2006 tarihinde Bayrampaşa'da bir internet kafede meydana gelen ve 1 kişinin ölümü, 7'si polis memuru 16 kişinin yaralanması ile sonuçlanan patlama olayı ile 10 Kasım 2005 tarihinde Fatih'te bir polis noktasına el bombası atılması olaylarına karıştıkları anlaşıldı.

ADLİYEYE SEVK EDİLEN 3 KİŞİDEN 2'Sİ TUTUKLANDI

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan ve terör örgütü üyesi oldukları belirtilen Gülzemin Karataş, Mehmet Emin Adanmış ile Rıfat A, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine sevk edildi.

Cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alınan şüphelilerden Karataş ile Adanmış tutuklanmaları talebiyle İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Rıfat A. ise savcılık tarafından serbest bırakıldı. Nöbetçi mahkemece sorgulanan Gülzemin Karataş ve Mehmet Emin Adanmış, “terör örgütü üyesi olmak” suçundan tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Bu arada, Bayrampaşa'daki internet kafedeki patlamanın etkisiyle tozlanan, ancak parçalanmayan bir Türk bayrağının polislerce bulunarak koruma altına alındığı ve saldırıyı gerçekleştiren kişilerin yakalanması sonrası çerçeveletilerek şubenin duvarına asıldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious