İstanbul'da son 5 yıldır tahrip yok

İstanbul'da son 5 yıldır tahrip yok.21282
  • Giriş : 07.08.2008 / 20:44:00

Faruk Çebi, İstanbul'da son 5 yılda devlet ormanlarının 1 metrekaresinin tahrip edilmesine, tek bir kaçak binanın yapılmasına izin verilmediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdür Yardımcılığı'na atanan eski İstanbul Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi, İstanbul'da son 5 yılda devlet ormanlarının 1 metrekaresinin tahrip edilmesine, tek bir kaçak binanın yapılmasına izin verilmediğini belirtti.
Faruk Çebi, yaptığı yazılı açıklamada, 2003-2008 yılları arasında 3 bin 500 dönüm büyüklüğündeki ve 25 farklı bölgedeki çukurlaşmış eski maden ocaklarını ağaçlandırmaya uygun hale getirdiklerini ifade etti.

Çebi, ayrıca çöl görünümündeki yaklaşık 25 bin dönüm büyüklüğündeki alanın rehabilite edilerek ağaçlandırılmaya hazır duruma getirildiğini, bu alanların çoğunluğunun gelecekte tohumlarıyla ekonomiye yıllık milyonlarca dolar katkı sağlayacak fıstık çamı ağaçlarıyla ağaçlandırıldığını, gelinen noktada yüzde 100 başarı sağlandığını kaydetti.

Çebi, bu projenin, İstanbul'un ormanlık alan miktarını 28 bin dönüm artırarak ormanlık alan oranını yüzde 45'ten yüzde 45.5'e yükselttiğini ve İstanbul'un son yıllarda dünyada ormanlık alanlarını genişletebilen ender iller arasına girmesini sağladığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*