İstanbul'da su kesintisi olmayacak

İstanbul'da su kesintisi olmayacak.13668
  • Giriş : 02.12.2007 / 21:42:00

Eroğlu, Grand Cevahir Kongre Merkezi'nde düzenlenen Melen Suyu Projesi Açılışı ve Ağaçlandırma Seferberliği'nin başlatılması töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul'un eskiden yaşadığı su problemi ve daha sonra buna yönelik çözüm girişimlerinin anlatıldığı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1994 yılında belediye başkanlığına seçildiğinde gazetelerin "İstanbul'un 60 günlük suyu kaldı", "Tayyip'in işi Allah'a kaldı" şeklindeki manşetlerini de anımsadığını söyledi.
Göreve geldikten sonra o dönem Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ve kendisinin dünyanın en modern teknolojisi ile Elmalı Barajı'nı devreye soktuklarını, art arda yedi dereyi İstanbul'a akıttıklarını, isale hattı ve terfi merkezlerinin kapasitelerini 5-6 misli artırdıklarını anlatan Eroğlu, "Suyu akmayan İstanbul'dan suya gark olan bir İstanbul, başbakanımızın büyük gayretleri ile ortaya çıkmıştır" dedi.

Eroğlu, bu sene büyük bir kuraklık yaşandığını ve yağışların yüzde 40 azaldığını hatırlatarak, bunun üzerine Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla tüm ilgililerin Melen Projesi'nin İstanbul'un Ömerli Barajı'na akıtılması için biraraya geldiğini ve 20 Ekim tarihinde saat 16.59'da akıtılması kararı aldıklarını, bu çalışmanın adına da "Şafak Harekatı" dediklerini kaydetti.

"Su kesintisi yaşanmayacak"

Bakan Eroğlu, 130 kilometrelik hattın binlerce iş makinesi, mühendis ve işçinin çalışmasıyla faaliyete geçirildiğini dile getirerek, "Melen için 990 milyon YTL para harcadık. Bunun 190 milyonu DSİ tarafından aktarıldı. Böylece İstanbul'da susuzluk tehlikesi kalmadı.Şunu rahatlıkla söyleyeyim, bundan sonra İstanbul ve diğer büyükşehirler asla su kesintisi yaşamayacak" dedi.

Yapılan tesisin birinci kademesi ile yılda 268 milyon metreküp su verileceğini, İstanbul'un da günde 735 bin metreküp su alacağını belirten Eroğlu, İstanbul'un yaklaşık 2 milyon metreküp su kullandığını düşünülürse, neredeyse üçte birinin bu boruyla geldiğini kaydetti.

Konuşmasında zor bir işi başaran projenin hayata geçmesinde emeği geçen kaynakçılar, işçiler ve iş makinesi operatörleri dahil herkese yürekten teşekkür ettiğini belirten Eroğlu, projenin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Törende bugün, dünyadaki en büyük ağaçlandırma seferberliğinin de başlatılacağını belirten Eroğlu, sözlerini "2 milyon 300 bin hektar 5 yılda ağaçlandırılacak. Gerçekten büyük bir seferberlik. Türkiye 2008'de ağaçlandırmada dünya birincisi olacak, çünkü herkes bu seferberliğe katılacak" diyerek tamamladı.

Kadir Topbaş: "Barajları artırmak gerekiyor"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, su problemi yaşanmaması ve su kaynaklarının dengeli kullanılabilmesi yolunun barajların artırılması ve su tedarikinden geçtiğini söyledi.

Dünyanın artık su alarmı verdiğini vurgulayan Topbaş, Melen Çayı Projesi'nin açılışı için ilk tarih olarak 2010 yılının belirlenmesine rağmen Başbakan Erdoğan'ın başlattığı hamle ile ekim ayında projenin açılışının yapıldığını hatırlattı.

Topbaş, bu projeyle İstanbul'un yıllık tüketiminden daha fazla su tedarik etme şansı bulacaklarını vurgulayarak, İstanbul'un su problemi ve bazı dere yataklarındaki su baskınlarını önledikleri belediye çalışmalarını anlattı.

İstanbul'a bir başka su tedariki amacıyla Rezve deresinin suyunu getirmek için de bir çalışma başlattıklarını belirten Topbaş, ayrıca suyu dönüştürmek ve çevreyi kirletmemek adına başlattıkları bir başka çalışmanın ihalesinin yapıldığını söyledi.

Topbaş, 2009 yılına varmadan bu işin de bitmiş olacağını ve bu tesisten elde edilecek dönüştürülmüş suyun, park ve bahçe sulamalarında kullanılacağını bildirdi.

Erdoğan: "Banyo küvetleri suyla doldurulurdu"

Törende bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, "Başkaları hep konuştu, biz ise hep iş yaptık. Başkaları laf üretti, biz işürettik" dedi.

Erdoğan, 1994 yılında İstanbul'da belediye başkanı olarak görevi devraldıklarında kentin en önemli sorununun susuzluk olduğuna işaret etti.

O dönemde banyo küvetlerinin kullanma sularıyla doldurulduğunu anımsatan Erdoğan, bidon satıcılarının da köşe başlarını tuttuğunu kaydetti.

Erdoğan, "Biz geldik. Şimdi nasıl döviz büroları kapandıysa o zaman bidon satanlar ortadan yok olmuştu. Çünkü bidona ihtiyaç kalmamıştı. İstanbul'un suyu vardı. Şimdi de TL değerli olduğu için dövize ihtiyaç yok. Onun için döviz büroları kapanıyor. Bütün bunlar Türkiye'nin değişiminin, Türkiye'nin bir güç devşirmesinin adıdır" diye konuştu.

Suyun başta insan olmak üzere tüm canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri için Allah'ın lütfettiği bir "olmazsa olmaz" olduğuna vurgu yapan Erdoğan, suyun bir medeniyet olduğunu söyledi.

"Türkiye su kaynakları açısından zengindir" tanımının zaman zaman yapıldığına işaret eden Erdoğan, ancak Türkiye'nin kullanılabilir su potansiyeli açısından yoksul bir ülke olduğunu, suyun medeniyet haline dönüşmesi için mevcut imkanların değerlendirilmesi ve yatırımların yapılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin günlük su tüketiminde dünya ortalamasının gerisinde bulunduğunu belirten Erdoğan, dünya ortalamasının kişi başı 10 bin metreküp/yıl, Türkiye'de ise 1750 metre küp/yıl olduğunu anlattı.

Tüm imkanlar seferber edildiğinde bu rakamın 3 bine çıkacağını ve bunun için de çok çalışılacağını kaydeden Erdoğan, Devlet Su İşleri'nin (DSİ) 2003-2007 döneminde 111'i baraj ve gölet olmak üzere 366 tesis açtığını bildirdi.

Erdoğan, "Yarım asırdır hayali kurulan, ancak bir türlü hayatageçirilemeyen Ilısu Barajı, Yusufeli Barajı, Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel gibi dev projeler şimdi başladı. Bunların da önünü kesmek istediler. Çok zorlandık" dedi.

"Başkaları hep konuştu, biz hep iş yaptık"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 15 gün sonra da İzmir'de yıllardır konuşulan dev bir barajı açacaklarını ifade ederek, İzmir Ödemiş Beydağı Barajı'nın açıldığı aynı zamanda Bursa Nilüfer ve Sinop Erfelek Barajı da olmak üzere 11 baraj ve 20 tesisin açılışını gerçekleştirmiş olacaklarını belirtti.

Erdoğan,"Başkaları hep konuştu, biz ise hep iş yaptık. Başkaları laf üretti, biz iş ürettik. Bugün yine iş üretiyoruz. 1994 yılı bunların örnekleriyle dolu. Şimdi iktidarımız döneminde bu örnekleri vermeye devam ediyoruz. İstanbul'u çöp dağlarından kurtarıp buralara geldik" diye konuştu.

Gece rüyalarına giren her konuyu tek tek gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, "Şu anda parlamentoda bazen çok komik şeyler oluyor. Farklı siyasi partilerin milletvekilleri diyor ki 'Filanca eseri biz başlattık'. Ne başlattınız? Böyle bir şey yok. Neyi başlattınız? Var mı vesikanız, gösterin diyoruz" dedi.

Geçmişte de "Istranca Dağları'ndaki barajları biz yaptık" diyenler olduğunu ifade eden Erdoğan, o dönemde merhum Erdal İnönü ve dönemin belediye başkanı Nurettin Sözen'in attığı bir temelin bulunduğunu, ancak kendilerinin göreve gelir gelmez temeli atıp 7 barajı ve bir regülatörü tamamladıklarını kaydetti.

Melen Projesi'nin başlangıcının 1997-1998 olduğunu, ancak o dönemde yüzde 10'luk bir çalışma yapıldığını anlatan Erdoğan, kendilerinin ise görevi devraldıktan sonra Melen Projesi'ne 990 milyon YTL harcama yaptıklarını, ayrıca tamamlanması için de bir 990 milyon YTL daha harcayacaklarını anlattı.

Erdoğan, "Tabii ki sadece güncel sorunları çözmenin yeterli olmadığını biliyoruz. İstanbul'un 3,5 yıllık değil, 30-40 yıllık su sorununu çözecek projelere kafa yorduk, yoruyoruz ve yoracağız. İstanbul bizim için bir vizyon kenttir. Burada bu tür aksamalar olamaz. 'İstanbul'un suyu yok' dedirtmeyiz." şeklinde konuştu.

Melen Suyu Projesi ile 3-4 milyon İstanbullunun su sorununu karşıladıklarını kaydeden Erdoğan, bir yandan İstanbul'un su hayalini gerçekleştirirken bir yandan da ağaçlandırma seferberliğini başlattıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, konuşmaların ardından Melen Suyu Projesi'nin 1'inci etabını bitiren firmalara DSİ tarafından hazırlanan plaketleri sundu.

Aralarında Yüksel İnşaat Onursal Başkanı Mehmet Sert ve MNG Şirketler Grubu Başkanı Mehmet Nazif Günal'ın da aralarında yer aldığı firma temsilcileri plaketlerini aldılar.

Melen Suyu Projesi

Melen Suyu Projesi, İstanbul'un uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak maksadıyla gerçekleştirildi.

Melen sistemi ile İstanbul'a ilk aşamada yılda 268 milyon metreküp, 3 aşama sonunda ise yılda 1 milyar 180 milyon metreküp su temin edilerek şehrin 2040 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanmış olacak.

Birinci aşaması, 20 Ekim 2007'de tamamlanan ve toplam maliyeti 1 milyar 114 milyon YTL olan Melen projesinin 105 kilometrelik hattı kapsayan bölümünde 3 inşaat, 3 boru imal ve bir de enerji temin grubu olmak üzere 6 ortak girişim grubu çalıştı.

Melen Su Alma Regülatörü ve Pompaj Sistemleri ile Cumhuriyet Pompaj Sistemleri inşaatı, 51 milyon dolarlık proje bedeli ile Yüksel İnşaat A.Ş.-Hitachi ortak girişimi tarafından gerçekleştiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious