İstanbul'da su tasarrufu önlemleri

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Ankara'nın ardından, İstanbul da su tasarrufuna gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Su sağlayan barajlarda yaklaşık 6 aylık su kalması ve uzmanların en sıcak yazın yaşanacağı uyarıları yapması İSKİ'yi harekete geçirdi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, İstanbul'da su sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 47'ye indi.

Şu anda toplam kullanılabilir su miktarı 416 milyon metreküp. Kente günde ortalama 2 milyon metreküp su verildiği dikkate alındığında bu rakam, kentin yaklaşık 6 aylık suyunun kaldığını gösteriyor.

Barajlarda yılda ortalama 65 milyon metreküp suyun buharlaşma yoluyla kaybolduğu ve bunun büyük bir bölümünün de yazın gerçekleştiği dikkate alındığında, mevcut suyun beklenenden de kısa sürede biteceği tahmin ediliyor.

İSKİ tarafından İstanbulluların su kullanma alışkanlıklarına yönelik yapılan bir araştırmada, vatandaşların yüzde 16'sının dişlerini fırçalarken, yüzde 15.5'inin tıraş olurken musluğu açık bıraktığı, yüzde 36.2'sinin de arabasını hortumla yıkadığını gösteriyor.

İSKİ verileri, saniyede bir damla damlatan musluğun yılda 6 ton su kaybına neden olduğunu ortaya koyuyor.

İSKİ'nin önerileri

İSKİ Genel Müdürlüğü, İstanbulluların su kullanma alışkanlıklarını, beklenen su sıkıntısını ve yağış ayının ekimde başladığını dikkate alarak, su tasarrufuna yönelik şu önerilerde bulundu:

* Halılarınızı hortumla yıkamayın. Halı yıkama makinesi ile yıkayın veya silin.
* Arabanızı hortumla yıkamayın. Kovaya koyduğunuz su ile yıkayın veya silin.
* İlçe belediyeleri cadde ve sokakları yıkamaktan vazgeçsin. Park ve bahçeler, rekreasyon alanları buharlaşmanın en yoğun olduğu gündüz değil, akşam saatlerinde sulansın.
* Banyo yaparken, tıraş olurken, diş fırçalarken ve abdest alırken boşa su akıtmayın.
* Çamaşır ve bulaşık makinesini tam dolduktan sonra yıkayın.

İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, "Var olan su kaynaklarının muhafazası için İSKİ, belediye ve İstanbulluların azami gayret sarf etmesi gerekiyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious