İstanbul'da su zammına tepki

İstanbul'da su zammına tepki.14540
  • Giriş : 11.10.2007 / 23:19:00

Eylem Tuncaelli, İstanbul'daki su zammına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, bu yaz, su sıkıntısı ve su kesintileri konusundaki açıklamasında zamları gündeme getirdiğini ve bu zamlardan dar gelirli gru

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanan son zammın, Topbaş'ın söz konusu açıklamasının doğru olmadığını kısa zamanda gösterdiğini savunan Tuncaelli, yapılan yeni tarifenin esas itibariyle evsel su tüketimini azaltmaya dönük olduğunu ileri sürdü.

Diğer tüketim gruplarına, tüketim miktarına bağlı farklı tarife uygulaması yapılmadığını kaydeden Tuncaelli, “Bu tarife doğrudan dar gelirli grupları hedef almaktadır ve halkımızı ekonomik sebeplerle susuzluğa mahkum etmeyi hedefleyen bir anlayışın ürünüdür. Oysa ki su, ekonomik kaygılardan bağımsız olarak ulaşılması gereken temel bir haktır” diye konuştu.

Tuncaelli, yeni tarifede “lüks” olarak değerlendirilen ve daha fazla ücretlendirilen su tüketim miktarlarının, asgari insani su tüketimi standartlarının altında olduğunu savundu.

Çağdaş bir insanın sağlıklı bir biçimde yaşaması için gereken su miktarı dikkate alındığında, kişi başına günlük ortalama kentsel su tüketim standardının 150 litre olarak kabul edildiğine işaret eden Tuncaelli, şunları kaydetti:

“Belediye meclisinin onayladığı yeni su tarifesinde çağdaş bir insanın sağlıklı olarak tüketmesi gereken su miktarı lüks olarak değerlendirilmiş ve fahiş zamlar yapılmıştır. Yeni tarifede en ucuz fiyattan su kullanabilmek için 4 kişilik bir ailede kişi başına 83 litre/gün, 6 kişilik bir ailede kişi başına 55 litre/gün su tüketimini aşmamak gerekmektedir. İstanbul'da halk, Türkiye ortalaması ve uluslararası kabul edilen değerlerin altında su tüketimine zorlanmaktadır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious